Användarnamn: Lösenord:

carola275 -

från Umeå
75 p
Läs kokboken Bli vän med Skicka meddelande

Hem Gästbok Recept (2) Inlägg (23) Matsedel

smör? socker?

- gå till tråden
Skrivet den 15 nov 2008 kl 01:49
Skrivet av Tilda___ den 14 nov 2008
hittade att honung 2x så söt som socker, tror ni att det är per dl eller per gram?


När det gäller honungen kan jag nog garantera att 2x gäller för både vikt och volym, men det kanske du redan räknat ut? :o

Lär dig syna matbluffen....

- gå till tråden
Skrivet den 12 nov 2008 kl 10:20
Skrivet av ros den 11 nov 2008
Odlad – rosa lax
En kombination som inte går ihop. Odlad lax är av naturen grå, men klassas som hopplös att sälja. Därför färgas den. Välj i stället kravgodkänd lax utan färgämnen.


Nu vill jag bara höja ett varningens finger för att börja leta grå lax i frysdiskarna, lax har faktiskt en rosa färg även om den är färskfiskad från hav eller älv. Kanske inte lika starkt rosa som de färgade varianterna, men absolut rosa.

Tips på en kass hemsida men med massa intressant information: http://www.konsumentsamverkan.se/
Den här sidan kanske alla känner till sedan förut, kanske till och med har diskuterats i forumet, men jag vill ändå slå ett slag för den.
Skrivet den 16 okt 2008 kl 21:17
Skrivet av Smulpajen den 13 okt 2008

Skrivet av jenkar den 13 okt 2008

Hej allihopa!!. Jag håller med er alla om att alla dessa tillsatser i maten är HEMSKT!!!!, å att skolmaten å maten våra äldre får bör vara bättre..d et är ju skandal!! men snälla..., snart kan man ju inte köpa någonting.., själv äter jag aldrig färdigrätter å dylikt.. är väldigt noga med att det skall vara hemlagad mat varje dag å jag bakar mitt egna bröd o.s.v..MEN!!!..., det finns ju vissa fanatiker här inne å ajg förstår inte hur i hela friden ni hinner laga så fantastiskt nyttig å bra mat varje dag som ni verkar göra (enligt det ni skriver här..), ta till exempel idag så gör jag köttfärssoppa med rotfrukter till middag å hembakt bröd till detta.. en enligt mig bra middag.. men OJDÅ!!! har visst använt 1 buljongtärning i soppan.. vad ska jag göra istället tycker ni fanatiker?? snälla berätta?, ska jag ställa mig å göra egen buljong kanske??, kanske jag ska sluta mitt arbete å bli hemmafru istället så jag hinner göra precis ALLTING ifrån grunden eller hur tänker ni???, jag menar.. visst var det bättre förr men då va ju kvinnorna hemma också å hade tid att laga all mat ifrån grunden.. det är en j-a skillnad det??!!, Hur ska jag hinna med., å Jo ... ska jag kanske sluta att köpa pålägg i affären oxå å bli bonde å skaffa mig grisar som jag kan slakta för att få riktigt skinka eller har ni något bra förslag på detta????????? TELL ME PLEASE!!!!!!!!

Har också haft samma funderingar som du. HUR SKA MAN HINNA vara duktig fullt ut??:'( Jag försöker verkligen vara en medveten konsument till en viss gräns. Som ett exempel att sluta använda buljongtärning eller fond går ju bara inte. Bonde kan man ju heller inte bli och slakta och göra korv, skinka och leverpastej själv. Osten ska vi inte tala om. Den kan jag inte leva utan. Är ostoman. Kan ju inte skaffa ett ysteri för det. Nej, man får nog sovra i djungeln. Man ska göra det man kan för en renare mat, men om man blir fanatiker mår man nog mest dåligt själv.


Var tacksam för de fanatiker som finns. De är inte här för att ge oss andra dåligt samvete (förhoppningsvis). Men vi kan ju dra nytta av "fanatikerna" och få lite tips och ideér som faktiskt kanske inte alls är så svåra att implementera i vår vardag. Att veta vilka märken och produkter som är bra innan man går till affären gör det hela mycket lättare. Tror att det var smulpajen som nämnde problemet med all tid det tar att läsa på förpackningar. Nä, mer tips så jag slipper det när jag är på affären och är trött, less och hungrig! Ska definitivt kolla efter buljongerna som tipsats om här i forumet.
Skrivet den 12 okt 2008 kl 19:51
Ett annat lättsmält och populärvetenskapligt boktips är; Den hemlige kocken : det okända fusket med maten på din tallrik av Mats-Eric Nilsson.

Jag är i likhet med många av er andra lite skrämd av alla dessa kemikalier, men jobbar i motvind även i mitt eget hem. (gubben, tiden och pengarna jobbar emot mig ibland)

Tänkvärt är att även huden tar upp mycket av de kemikalier vi smörjer på den. Efter hårfärgningar kommer du att kissa ut rester av hårfärg o.s.v. Det har påpekats för mig att "det du sätter på huden skall du också kunna äta", men frågan är inte om man måste gå steget längre eftersom allt vi äter definitivt inte är gott nog för att använda utvärtes!

Nyhetsbrevet?

- gå till tråden
Skrivet den 2 nov 2008 kl 18:37
Numera finns en specifik tråd "matklubben svarar" där du kan ställa dina frågor till matklubben.

Hur nyttigt är dinkel egentligen?

- gå till tråden
Skrivet den 2 nov 2008 kl 18:35
Detta ämne har varit på tal i minst en tråd förut. Den tråden försökte få ett litet vidare perspektiv på olika mjölsorter. Det blev inte så många svar men du kan ju titta in och se om du får de svar du letar efter. Tråden heter "vilka mjölsorter är nyttigast och bäst", länk nedan.

http://www.matklubben.se/matprat/tips_och_fraagor_foer_koeket_31/vilka_mjoelsorter_aer_nyttigast_och_baest__5274.html

GI-metoden Enkät

- gå till tråden
Skrivet den 2 nov 2008 kl 18:30
:D

gi mat

- gå till tråden
Skrivet den 2 nov 2008 kl 18:26
Detta är ett önskemål som borde passa i tråden "Matklubben svarar"

Marknadsnougat

- gå till tråden
Skrivet den 16 okt 2008 kl 21:21
Jag måste bara få fråga, vad är marknadsnougat egentligen? Är det ungefär som fudge? Jag har sett recepten, men konsistensen är svår att förstå utifrån dessa. Att det inte innehåller nötter insåg jag till min förvåning när jag började läsa på.

Varför syns vi?

- gå till tråden
Skrivet den 12 okt 2008 kl 19:24
Skrivet av zudette den 12 okt 2008
Förstår fortfarande inte problemet med att icke medlemmar kan läsa forumet, som jag skrivit här tidigare.... men jag bara undrar när du menar att MK lämnar ut våra tankar och åsikter..... Det här är väl inget privat forum!!!??? Känns lite som om det börjar blir en klubb för inbördes beundran om vi kräver att forumet inte ska vara synligt för icke medlemmar!!


Jag håller med. Forum skall vara öppet för alla att läsa, men enbart medlemmar skall kunna skriva.

Tips till två studenter

- gå till tråden
Skrivet den 23 sep 2008 kl 23:13
Skrivet av mama97mia den 22 sep 2008

Många kloka inslag o förslag här innan ju men ville bara tala om att ikväll gjorde min dotter (11 år) kvällsmat, hon har blivit intresserad av matlagning o dom har börjat ha lite hemkunskap i 5:eklass - Broccolisoppa. O jösses flickor vad gott det var.
EN bukett broccoli (köpt för typ 8 spänn) , 2 potatisar, en lök, tre vitlöksklyftor, en buljongtärning, vatten, en fp matlagn grädde o sen smaka av.
Mumms... Man kan mixa den - men det är överkurs samt är mixern redan nedpackad här för vi står mitt i flyttprocess....

Men jag bara tänkte att många sopprecept är ett mellanting mellan gryta o soppa o är faktiskt både, gott nyttigt och mättande.... OCH billigt!

Så jag puffar väl för det då. Puff!


Javisst, soppor! Nu börjar jag drömma mig tillbaka. Potatis och purjolökssoppa samt spenatsoppa är två billiga klassiker som jag njutit mycket av. En klick creme fraiche i soppan vid servering gör mycket för smaken.
Skrivet den 22 sep 2008 kl 22:50
Någon har säkert skrivit det men storkok är underbart om man vill leva billigt. Men se till att göra flera storkok och frysa in så att det finns variation i frysen. Att alltid ha en färdig matlåda att ta med till campus kan man tjäna många kronor på samtidigt som det inte lika lätt blir en burgare när man kommer hem sent och är trött.

Något som de yngre studenterna på mitt program började med var att ta med egen kaffe eller the-termos, mycket billigare och samtidigt mycket godare än automatkaffet.

Jag har inte räknat på det på länge men jag tror faktiskt att kilopriset för nudlar är dyrare än pasta. Att lägga in gröt på matsedeln någon gång lite nu och då kan absolut ge ekonomiska fördelar. Annars håller jag med om att bönor och linser är bra, koka själv och frys in en "burkstorlek" i påsar så är det lika snabbt att ta fram som att öppna en konserv.

Veckosallad med vitkål, morot, olja vinäger (+ kryddor) är också bra, inte bara för att ingredienserna är billiga utan också för att salladen inte hinner bli dålig och måste kastas innan den ätits upp. Variera med vitkål, äpple, citron och med olika kryddningar.

Har ni någon gång råd att köpa ost så riv ner den sista kanten (som är för svår för att hyvla) i en påse och spara i frysen till nästa matlagning.

Landskapsspecialiteter!

- gå till tråden
Skrivet den 22 sep 2008 kl 23:12
Skrivet av bappi den 1 sep 2008

Här uppe i Piteå äter vi blöta som är jättegott. Hembakat tunnbröd som blöts ned i kokande köttbuljong med kryddpeppar i eller uppkokt mjölk. Serveras med smör till och kanske en kaviarsträng eller... Sen så äter vi bruta som är hembakat tunnbröd som smulas ned i djuptallrik och sen så slås kall mjölk på och kanske lite lingonsylt i också. En god korvbit sitter också bra till det hela. Potatispannkaka är också mer än gott. Just nu kommer jag inte på något mer som ännu inte ä nämnt, för den goda palten är redan mämnd(Y)


Jag måste bara göra ett tillägg till ditt blöta och kalla det för blöte istället... Köttbuljongen är kokt på älgkött (nötkött om det krisar) och kryddpeppar som du sa. Köttet äter man naturligtvis till det doppade tunnbrödet med smör, sockerkokta morötter, sirapskokta kålrötter och ev potatis. (Y)

Klappgröt på blåbär, kälknul, kams (en variant på palt) är också vanligt i mina hemtrakter i Ångermanland. Sen får man inte glömma lutfisken till jul!
1 2 Nästa >>
Annons: