Användarnamn: Lösenord:

em287 - Kvinna 22 år

från örebro
838 p
Läs kokboken Bli vän med Skicka meddelande

Hem Gästbok Recept (17) Inlägg (60) Matsedel

Soppa...

- gå till tråden
Skrivet den 29 jun 2008 kl 17:22
Här är ett jättegott sopprecept som jag fick av en vän för en tid sedan (Y)

[recept]27171[/recept]

Dåliga jordgubbar

- gå till tråden
Skrivet den 21 jun 2008 kl 12:42
Pappa lyckades få tag på riktigt fina svenska jordgubbar på Möllevångstorget i Malmö för 30 kr/lådan. Vi hade väldans tur som inte behövde kasta en enda gubbe (Y)

Trevlig midsommar

- gå till tråden
Skrivet den 19 jun 2008 kl 22:32
Glad midsommar på er alla :)

Vad bakade du för gott senast?

- gå till tråden
Skrivet den 12 jun 2008 kl 23:30
Syrran och jag bakade chokladkakor och kolakakor ikväll. Mums (Y)
Skrivet den 19 jan 2008 kl 21:28
Idag bakade jag en dinkellimpa med blåbär och solrosfrön. Jättegott blev det! Lägger in receptet så snart jag får tid.
Skrivet den 14 jan 2008 kl 20:06
Senast jag bakade var i julas och då blev det en mjuk pepparkaka med lingonsylt och en fruktkaka med katrinplommon, aprikoser, russin och mandel. Vi åt tills vi skämdes :p

Hej alla medlemmar

- gå till tråden
Skrivet den 12 jun 2008 kl 11:45
Ha en superhärlig semester! :D

Nyttigt till kaffet?

- gå till tråden
Skrivet den 11 jun 2008 kl 17:36
Hej!
Har du kikat på den här sidan?

http://www.nlife.se/recept

Hon som lagt ut recepten är kostrådgivare och en del av dem är gjorda för att man kan kunna äta lite "lättare". Jag har själv inte testat något bakverk (bara ett eller annat bröd), men där finns en del att välja på. :) Allt från pajer till små kakor och bullar (Y)

Lycka till!

frysa creme fraiche?

- gå till tråden
Skrivet den 5 jun 2008 kl 20:25
Hej, jag har ett flertal gånger fryst in creme fraiche burkar och det har fungerat alldeles utmärkt :)

Glassfavoriter i sommar...

- gå till tråden
Skrivet den 5 jun 2008 kl 20:21
Skrivet av anluk den 5 jun 2008

Alltså här har ni en som ÄLSKAR glass. Alla sorter går ner........Sias glass är supergod, men favoriten bland de alla är glassen från Lejonet av Björnen.



Glassen från "Lejonet och Björnen" hade jag också velat testa men jag har inte kunnat hitta den någonstans :( Brukar den finnas i vanliga mataffärer?
Skrivet den 5 jun 2008 kl 17:03
Hej alla glada! (H)
Jag är lite nyfiken på vilka glasstyper som finns här inne. Själv älskar jag glass med fruktsmak likt Solero. Solero ice som fanns i Sverige för ett par år sedan är storfavoriten hittills, men vart den tog vägen vet jag inte :(
Är jag inte sugen på pinnglass blir det i regel mjukglass i bägare (eftersom jag inte tycker om våffelstrutar) och då gärna med polkaströssel ...Yumi :D

Vad/vilka äter ni helst i sommarvärmen?

Picknick

- gå till tråden
Skrivet den 1 jun 2008 kl 22:46
När jag var liten och åkte ut på picknick med min familj hade vi alltid en massa småburkar med olika innehåll. Det kunde vara köttbullar, prinskorv, kokta ägg, gurkstavar, cocktailtomater, frukt...ja vad som helst egentligen. Vill man ha något till är ju potatissallad aldrig fel. Ingenting som tar lång tid, kötbullar kan man ju köpa färdiga och ägg är ju bara att koka osv.
Det var ett antal år sedan sist men jag minns att jag tyckte det var jättemysigt att sitta och plocka av det man ville ha.

Torkad Frukt

- gå till tråden
Skrivet den 1 jun 2008 kl 22:30
Hej!
Kika på de här länkarna:

http://www.nlife.se/2006/04/fruktchips.html
http://www.nlife.se/2006/02/aeppelchips.html
1 2 3 4 5 Nästa >>
Annons: