Användarnamn: Lösenord:

Älskar mackor MEN vill gå ner i vikt!


1 2 Nästa >>

Vill gärna gå ner i vikt, men jag kan inte vara utan mackor. Jag är tacksam för förslag på mackor gärna matiga, kalla, varma och också för smörgåsgrill. ALLA förslag emottages med tacksamhet


Roskerstin
Kvinna 71 år
Skärholmen
20 jan 2009 kl. 15:51 Permalänk

ja du de är ingen bra kombination
mackor och viktnergång

men en grov macka med pannbiff och grönt blir ju enl iten lunch


Tillberga
Kvinna 64 år
Västerås
20 jan 2009 kl. 18:11 Permalänk

Jag håller med, visst kan man bli riktigt sugen på mackor! Och det behöver inte bli så kaloririkt.
Själv köper jag alltid osötat fullkornsbröd. Om det finns rester som ex. köttbullar så tar jag det. Annars finns det flera varianter av magert pålägg, ost 10%, skinka, även fettsnål salami. Keso och toppa med tomater, gurka, groddar mm.


festmaten
Kvinna 52 år
Malmö
20 jan 2009 kl. 18:41 Permalänk

Jag älskar också mackor!

Mitt tips är att baka eget riktigt nyttigt fullkornsbröd. Som pålägg kan du använda alla möjliga sorters grönsaker, gärna mycket på varje macka. Du kan också använda något magert pålägg, som kalasmad nämde


MelleBandolo
Kvinna 19 år
Landskrona
20 jan 2009 kl. 19:03 Permalänk

Här är en till som älskar mackor.....
Använd grovt bröd (osötat), jag bakar mitt eget så får man innehållet som man själv vill.
Mager ost, skinka mm och vräk på tomater, gurka, paprika, rädisor och salladsblad det ger inga (nästan) kalorier. Kött- och fiskrester.
Keso på knäckemacka är supergott, Krydda keson med finhackad lök och dina favoritkryddor. Lite persilja och/eller dill förhöjer det hela.
Kokt skivat ägg. Krydda med örtkryddor för att undvika salt som inte är så nyttigt att överdriva.
Makrill i tomat (bra fett).
Skivad avokado (också bra fett har jag för mig) Krydda med citronpeppar.
Groddar.
Använd mager mjukost i stället för matfett, där är många kalorier att spara. Eller hoppa över matfettet helt.

LYCKA TILL!


aniper56
Kvinna 55 år
Malmö
20 jan 2009 kl. 19:09 Permalänk

jag tycker detta med magra produkter som OST är av ondo
jag tar hälre EN skiva god "fet" ost än två tre skivor mager ost som inget smakar

men de är jag de


Tillberga
Kvinna 64 år
Västerås
20 jan 2009 kl. 21:11 Permalänk

Det finns magra (17%) ostar som är lagrade och dom smakar mycket. Men det är upp till var och en att själv välja.


aniper56
Kvinna 55 år
Malmö
20 jan 2009 kl. 21:48 Permalänk

Skrivet av aniper56 den 20 jan 2009

Det finns magra (17%) ostar som är lagrade och dom smakar mycket. Men det är upp till var och en att själv välja.


Jag tycker det är både mer o godare smak i Prästost 17%, än många av de feta ostarna. Tre skivor behövs inte för smaken i alla fall.
Det blir hur man vänjer sig, jag tycker det känns som en fetthinna i munnen när jag ätit gräddost


festmaten
Kvinna 52 år
Malmö
20 jan 2009 kl. 21:58 Permalänk

Jag brukar skiva och halvmosa lite banan på riktigt grovt bröd, det är jättegott!
Då saknar man inte smör iallafall...

Kan ju vara svårt om man är sugen på en rejäl ost - och skinkmacka t.ex , men jag är själv mack-älskare och för mig är det ett bra alternativ när jag är sugen, både till frukost och som "förbjuden" kvällsmacka..



matkatten
Kvinna 31 år
Stockholm
20 jan 2009 kl. 22:02 Permalänk

Helt klart är ju att hålla sig från vitt bröd i alla fall, det blir man inte mätt på o är liksom tomma kalorier...
Jag bakar i bland eget bröd med dinkelmjöl, havregrynsgröt, solrosfrön och honung....
Det är ett otroligt mättande o gott bröd!

Pålägg som är mättande men också gott är tex: Makrillfile i tomatsås (rätt fett)
Keso blandat med hackad skinka o hackad ost o rivet äpple

Försök som jag att bara unna dig 1 kvällsmacka, det gör skillnad ( o då är det ju bra om den är riktigt mättande...)


MammaIrene
Kvinna 33 år
Kode
20 jan 2009 kl. 22:56 Permalänk

Baka eget tungt surdegsbröd med linfrön, pumpkärnor, solroskärnor samt psysalisfrön och skär tjocka skivor (1-1,5cm).

Gör jag och jag kan normalt kläma i mig 3/4 limpa och sedan får man äta igen efter 3-4timmar, två mackor av det egna brödet och sedan står jag mig i 10timmar eller så.


redd
Man 33 år
Ragna rök
21 jan 2009 kl. 02:16 Permalänk

Det bästa är ju som som många skrivit redan är ju att baka sitt eget osötade bröd, helst på rågsurdeg. Gott gott, blir det, med lite olika frön i.

Jag köper magra lagrade ostar och som någon skrev så är det en vane sak, nu är det svårt att äta vanlig ost. Mycket grönsaker, rödlök, gurka, paprika, tomat, sallad, alfaalfagroddar, Keso, som du blandar med grovt rivet äpple, lite sambal olek, paprika och överbliven stekt kyckling blir en riktigt höjdare till lunchmacka, samma grund funkar även till tonfisk eller linser. Då jag helst inte äter kött äter jag ju helst de två sist mämnda alternativen.


Atiin
Kvinna 26 år
Gävle
21 jan 2009 kl. 08:57 Permalänk

Skrivet av Tillberga den 20 jan 2009

jag tycker detta med magra produkter som OST är av ondo
jag tar hälre EN skiva god "fet" ost än två tre skivor mager ost som inget smakar

men de är jag de


Håller med dig Tillberga! avskyr light-produkter...smakar mindre och de har alltid bökat i lite extra tillsattser för creme-ighet och konsistens. Fett gör dig inte fet...det är socker och snabba kolhydrater du bör se upp med!

Är också en riktig mack älskare...det blir avocado,tonfisk,rökt kalkon,sardiner.Lins hommus(finns under mina recept),tomater,groddar.och sallad eller färsk spenat.fetaost. t.e.x. lite olika beroende på vad som finns hemma!

Satsa på ett riktigt grovt och gott bröd med hela korn...eller finn crisp.


monac
Kvinna 45 år
Uppsala
21 jan 2009 kl. 12:59 Permalänk

Håller med Tillberga... Har även hört att Light produkter är bla ha bla ha
bättre med mer rena produkter...+ att rätt fett är inte farligt tvärt om...


kajsa36
Kvinna 40 år
Orsa
21 jan 2009 kl. 13:08 Permalänk

Hej!
Recept på VARM MACKA för en person

2 skivor formfranska
2 skivor rökt skinka, 6 % fett
30 gram tomat
1 dl purjolök
0,5 burk champinjoner konserv utan lag
2 skivor ost 10 % fett

232 kalorier


Kricke
Kvinna 61 år
Malmö
21 jan 2009 kl. 13:44 Permalänk

Väldigt gott bröd som en bekant till mig delat med sig av! Och väldigt lättbakat. Har ingen aning vad brödet heter så det får bli hennes namn till det :) Tack Maria för receptet!

Skrivet av SDMaya, 6 apr 2008
 


Prova det receptet, nyttigt, mättande och enkelt att göra, går att variera i det oändliga...!


Boundin
Kvinna 30 år
Sölvesborg
21 jan 2009 kl. 14:08 Permalänk

 

Redigerat den 13 feb 2009 kl. 18:30
Detta inlägget är skrivet av en gäst.
21 jan 2009 kl. 15:01 Permalänk

 

Redigerat den 13 feb 2009 kl. 18:30
Detta inlägget är skrivet av en gäst.
21 jan 2009 kl. 19:18 Permalänk

ja jag kan hålla med frågeställaren... Men min tanke är då.. soppor.. med en smörgås TILL.
Jagbakar gärna eget matbröd o får det utan en massa konstigheter o kan stoppa i grovt o nyttigt som jag vill. På brödet sen till soppan kan jag gärna ha egna groddade alfalfafrön. Det är gott o nyttigt o sprudalar va vitaminer... Keso är inte dumt heller, det blir liksom både volym o protein. Sen en skiva kallt skivat kött på . SKinka eller annat. JAg tar gärna sopp-.veckor när jag känner att jag vill göra det lilla extra - annars är jag en dålig b antare - avskyr att följa dieter


The_mama97mia
Kvinna 47 år
Finspång
21 jan 2009 kl. 20:57 Permalänk

 

Redigerat den 13 feb 2009 kl. 18:32
Detta inlägget är skrivet av en gäst.
21 jan 2009 kl. 22:07 Permalänk

1 2 Nästa >>