Användarnamn: Lösenord:

vad bjuder man på en cykelfest, hur avancerat?



Bjudna på cykelfest för första gången, vi har blivit tilldelade efterrätt. Hur avacerad ska man vara? Vad uppskattas mest, vi har tyvärr inte bjudningar så ofta pga. tidsbrist och ingen barnvakt! Jag gillar efterrätter med choklad och hallon ihop, tror ni det uppskattas tips tas tacksamt emot, om någon varit på cykelfest och kan ge ex. på vad de bjöd på för efterrätt då? Tack på förhand!


lillsnurpan
Linköping
6 okt 2011 kl. 10:04 Permalänk

En kladdkaka som du servera hallon och grädde till tycker jag måste vara lätt att ta med och hantera om ni ska ut och cykla oxå.


amoz
Kvinna 63 år
Karlshamn
6 okt 2011 kl. 10:47 Permalänk

Tack Amoz. Vi ska cykla runt till olika personer. En bjuder på förrätt, en på huvudrätt och så vi på efterrätt. Man cyklar dit de bor.
Är kladdkaka med hallon och grädde, för enkel tro? De andra bjuder ju på huvudrätt eller förrätt känns lite mer avancerat för dem, det ska vara enkelt att förbereda innan dock, då det bara ska sättas fram.
Fler förslag!


lillsnurpan
Linköping
6 okt 2011 kl. 13:01 Permalänk

Inga fler tips tack


lillsnurpan
Linköping
6 okt 2011 kl. 13:59 Permalänk

Lovar att inte ge fler tips
Men är nyfiken på vad det blev för något?
Kan ju vara bra för en annan i framtiden kanske...


Kakan1986
Kvinna 26 år
Trekanten
6 okt 2011 kl. 14:11 Permalänk

Nån Chokladmousse med hallon på toppen?
Är ju bara att ställa fram när gästerna kommer.

Annars kan man ju lyxa till kladdkakan lite...
Typ, hyvlad nougat eller after eight ovanpå precis efter den har kommit ut ur ugnen så det smälter.
Nougaten går bra ihop med hallon iaf. After eight vet har jag inte, har inte provat.


Floristjosse
Kvinna 27 år
Sjötofta
6 okt 2011 kl. 14:45 Permalänk