Ska ha bjudning!!
| Hej någon som kan komma med förslag på vad jag kan bjuda på för middag på lördag ska ha lite kompisar ???Vi bli 4 vuxna o 4 små barn |
|
||||||||||||||||||||
|
19 jan 2009 kl. 18:07 Permalänk
|
|||||||||||||||||||||
|
Jag älskar att bjuda på grytor(dessutom smakar de ju bättre om man lagar till dem dagen innan). Ett av mina favoritrecept är detta svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=6134&a=483928. Minska ner en aning på chilin bara! Den är rejält stark denna grytan, men god som bara den! |
|
||||||||||||||||||||
|
19 jan 2009 kl. 18:25 Permalänk
|
|||||||||||||||||||||
Ett eget recept som jag verkligen kan rekommendera!
En pannacotta till efterrätt är inte helt fel! Lycka Till! |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
19 jan 2009 kl. 18:27 Permalänk
|
|||||||||||||||||||||||||||
Jag brukar alltid bjuda på mig själv...
|
|
||||||||||||||||||||
|
19 jan 2009 kl. 18:27 Permalänk
|
|||||||||||||||||||||
|
Skrivet av jimboz den 19 jan 2009
Redigerat den 22 jan 2009 kl. 18:18 |
|
||||||||||||||||||||
|
19 jan 2009 kl. 18:36 Permalänk
|
|||||||||||||||||||||
Hej![]() Jag har ett jätte bra recept på en chipslåda. Tänkte eftersom det va barn som skulle med också så ska det ju vara en maträtt som även dem kan tycka om. Jag gjorde detta på ett kalas nyss och det blev väldigt lyckat, de 2 barnen som är kräsna och inte äter mycket om det inte är marrängtårta, åt som små hästar båda två. Alla älskade det! Har även en jättegod gryta som också är väldigt enkel och smidig. Margaretas frestelse heter den, om du har lust att kika på det. Jag kan även rekomendera receptet på den ljusakladdkakan som jag har, SUPERGOD!
|
|
||||||||||||||||||||
|
19 jan 2009 kl. 19:11 Permalänk
|
|||||||||||||||||||||
|
Skrivet av Nusse den 19 jan 2009 Skrivet av jimboz den 19 jan 2009 Jag brukar alltid bjuda på mig själv... ![]() Är du mumsigt god då? ![]() Kanske inte lika mumsig som en musselsoppa med hummer stjärtar och vitt vin, glass med marräng, dämpad belysning och romantisk musik...MEN inte långt ifrån....
|
|
||||||||||||||||||||
|
19 jan 2009 kl. 19:53 Permalänk
|
|||||||||||||||||||||
|
Skrivet av jungfruhelena den 19 jan 2009 Hej någon som kan komma med förslag på vad jag kan bjuda på för middag på lördag ska ha lite kompisar ???Vi bli 4 vuxna o 4 små barn Varför inte bjuda på: Den är jättegod och man kan göra mycket i förväg om man vill.
|
|
||||||||||||||||||||
|
19 jan 2009 kl. 20:32 Permalänk
|
|||||||||||||||||||||
|
[recept][/recept] Skrivet av jungfruhelena den 19 jan 2009 Hej någon som kan komma med förslag på vad jag kan bjuda på för middag på lördag ska ha lite kompisar ???Vi bli 4 vuxna o 4 små barn Hej jungfruhelena! Jag har ett gott och enkelt förslag till din bjudning, Tacogratäng. En väninna bjöd mig på det för några år sedan och det är jättegott. För 8 personer behöver du: 700 g nötfärs 1 gul lök 1 röd paprika 1 grön paprika 1 tsk chilipulver 5 dl lätt crčme fraiche 1 påse nachochips olja/ smör till stekning 1 påse riven tacoost Arbetsgång. 1. Sätt ugnen på 150 grader. 2. Stek färsen på medelhög värme och tillsätt chilipulvret. 3. Skala och skiva löken fint och låt den steka med. 4. Skölj, ansa och skiva paprikorna. 5. Tag fram en ugnssäker form och lägg i nötfärsen. 6. Bred över crčme fraichen och lägg på paprikorna. 7. Fördela nachochipsen över och strö slutligen tacoosten över. 8. Gratinera i mitten av ugnen i 30 minuter. Servera om Du vill en grönsallad, gräddfil och tacosås till. Hoppas att Du finner på något gott recept till helgen. Med vänliga hälsningar Eva2 |
|
||||||||||||||||||||
|
19 jan 2009 kl. 21:29 Permalänk
|
|||||||||||||||||||||
Mina tips
Gillar barnen kycklig är denna enkel.
(Vispa ned cf mellan kycklingbitarna) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
19 jan 2009 kl. 22:22 Permalänk
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Fläskfilé brukar alltid gå hem - Här är en variant
och till efterrätt kanske
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
19 jan 2009 kl. 23:31 Permalänk
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Skrivet av jimboz den 19 jan 2009 Skrivet av Nusse den 19 jan 2009
Redigerat den 22 jan 2009 kl. 18:19 |
|
||||||||||||||||||||
|
20 jan 2009 kl. 05:52 Permalänk
|
|||||||||||||||||||||
|
Hej Jag måste få tipsa om det här..... Jättegott med en fräsch sallad till! Till barnen kan du ta av en del av köttfärsen och låta dem äta vanliga tacos om det passar bättre!
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
20 jan 2009 kl. 09:21 Permalänk
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Mina förslag är: En enkel kycklingrätt, mina syskonbarn älskar denna rätt.
Barn brukar tycka om curry, så här är en enkel och god fläskfilé rätt.
Och till slut pricken över i:et, en enkel och otroligt god pannacotta som kan göras dagen innan och endast garneras med grädde och några hallon vid serveringen.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
20 jan 2009 kl. 09:52 Permalänk
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Här kommer två enkla recept. Kan ju minska lite (eller utesluta) på chili och jalapeno. Min åtta åriga dotter älskar denna soppa. Efterrätten är super enkel, väldigt uppskattad av både vuxna och barn.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
20 jan 2009 kl. 10:19 Permalänk
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Det här har jag gjort massor med gånger. Lätt att göra och jättegott. Servera med ris eller någon god potatis.
eller baconlindad kycklinfile med kokt eller klyftpotatis. Någon form av pannacotta till efterrätt. |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
20 jan 2009 kl. 13:16 Permalänk
|
|||||||||||||||||||||||||||
| Jag hade gjort någon slags buffe... tex tacos eller liknande... då kan ju alla ta vad dom vill och vad dom tycker om.. |
|
||||||||||||||||||||
|
20 jan 2009 kl. 13:33 Permalänk
|
|||||||||||||||||||||
Det här tycker jag blir så gott
Eller smördegsinbakad fläskfilé, klyftpotatis och
Efterrätt en Gino med vaniljglass |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
20 jan 2009 kl. 14:45 Permalänk
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Glömde denna favorit. Gjorde den till uppesittarkvällen. Oj, så alla åt.......
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
20 jan 2009 kl. 14:50 Permalänk
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
[/recept]59086/recept] DETTA ÄR JÄTTEGOTT OCH LÄTT, FÖRBEREDS KVÄLLEN INNAN. GÅR HEM HOS BÅDE VUXNA OCH BARN. |
|
||||||||||||||||||||
|
20 jan 2009 kl. 15:43 Permalänk
|
|||||||||||||||||||||



















