Användarnamn: Lösenord:

Cremor tartari - renad vinsten



Har ett engelskt recept där det ingår Cremor tartari, som jag fått reda på motsvarar renad vinsten på svenska. Eftersom det inte verkar vara helt lätt att få tag i, så undrar jag om det går att byta ut det mot antingen hjorthornssalt eller bakpulver?


carmarino
Kvinna 53 år
Helsingborg
22 mar 2009 kl. 10:21 Permalänk

Här kan du läsa mer om vinsten och vad du kan ersätta den med!

www.recepthjalpen.se/vinsten.html


zudette
Kvinna 43 år
Luleå
22 mar 2009 kl. 12:48 Permalänk

Vad festligt! Man lär sig ngt nytt varje dag, särskilt här på MK, kul! Tack zudette och carmarino!


mama97mia
Kvinna 47 år
Finspång
22 mar 2009 kl. 14:24 Permalänk

Jag tyckte också det var festligt, roligt. Jag läste nåt annat först..
Rena vinsten, alltså nåt man vinner.
Så kan man tolka olika skrivningar..


farmoringer
Kvinna 55 år
Piteå
22 mar 2009 kl. 14:28 Permalänk

Jättetack för länken zudette. Då ska jag nog kunna få ihop en kaka till slut.


carmarino
Kvinna 53 år
Helsingborg
23 mar 2009 kl. 12:27 Permalänk

Väcker liv i den här tråden - fick lust att göra sliskigt söta koeksisters, och där ska det vara vinsten i sockerlagen ... det ska alltså förhindra att den kristalliseras. Tips på vad jag kan ersätta den med då? För jag har lite svårt att se bakpulver i lagen ... eller? Funkar det med nåt annat syrligt - har sett att den kan ersättas med citronsyra, men är väldigt osäker.
Kan beställa vinsten från apoteket, men de vill ha 100 nok för 40 g ... lite dyrt?


frucaos
Kvinna 42 år
Kil
3 sep 2010 kl. 12:22 Permalänk

På Recepthjälpen (se länk ovan) står följande:

"Kan ersättas med:
Vinsten kan ersättas med något syrligt, t.ex. citronjuice eller vinäger. Vid bakning kan denna vätska ställa till andra problem dock, så ersätt hellre bikarbonat + vinsten med bakpulver.
Om vinsten inte används för jäsning går det ofta bra att utesluta den, ev. kan konsistensen påverkas något.
För att få fastare vispade äggvitor kan vinäger användas istället för vinsten, ca 1/8 tsk per äggvita."

Sedan har jag för mig att glukos också förhindrar att sockerlag kristalliseras. Det här hittade jag på en sida på nätet:

"Flytande glukos är hemligheten som gör din konfekt eller sockerglasyr vacker och hållbar. Glykosen förhindrar att sockerkristallerna återbildas och blir hårda. Glykos för privat bruk finns att köpa på apotek. En matsked glukos per 2 deciliter socker är lagom. Socker behandlat med glukos kan även användas för att göra spunnet socker som i sin tur används som garnityr på exempelvis fruktdesserter."


carmarino
Kvinna 53 år
Helsingborg
3 sep 2010 kl. 12:43 Permalänk

Glukos lät ju intressant (till julgodiset) - jag tog och ringde mamma - hon har ett annat recept på dessa koeksisters, och i det var det citronsyra istället.

Någon som provat dessa kladdiga sötsaker?


frucaos
Kvinna 42 år
Kil
3 sep 2010 kl. 13:19 Permalänk

Vet inte ens vad koeksisters är. Det skulle vara kul att veta, så du får gärna förklara vad det är och hur man gör.


carmarino
Kvinna 53 år
Helsingborg
3 sep 2010 kl. 16:21 Permalänk