Användarnamn: Lösenord:

Ajvar relish-kyckling i form

För 4 personer.

Jag gillar paprikaröran ajvar relish och vi använder den ofta till mat och kalla såser. Till kyckling passar den ypperligt.

Ajvar relish-kyckling i form
25210

Ajvar relish-kyckling i form Ajvar relish-kyckling i form
Betyg: 3.95
22 18
22 röster Visningar: 14758 Sparat: 501

Gör så här

Bryn kycklingfiléerna (hela eller delade på längden) i smör, krydda med salt och peppar. Lägg dem i en smord form. Blanda grädde med tomatpuré, ajvar relish och smaka av med kryddor.

Häll alltsammans över kycklingen och fördela delade tomater och riven ost över. Stek i 200°C i ca 25-30 minuter eller tills kycklingen är genomstekt. Servera med nykokt ris och en grönsallad.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Kycklingfilé, Smör, Salt, Vitpeppar, Grädde, Tomatpuré, Ajvar Relish, Oregano, Röda körsbärstomater, Riven ost

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
enAnnan enAnnan
Recept: 184 st
Blev medlem: 24:e jan 2008
Kvinna 38 år Foruminlägg: 737 st Senast inloggad: 3:e maj 2012
Gävle Kokboken: 456 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (18) Skriv en kommentar
Ajvar relish-kyckling i form
Mycket omtyckt bland barnen. Vi kommer absolut göra detta igen. Vi valde en mild relish för barnens skull men för vuxensmak ska det kanske vara lite starkare. Gjorde mer sås än i receptet.
Skrivet av engvallfalk. 26:e okt 2011, 22:31

Ajvar relish-kyckling i form
Knappt godkänd...kändes lite "lam" och tråkig i smaken, kanske bra om man har små bran som ska äta.. Den gick dock snabbt att laga vilket är positivt.
Skrivet av magda0109. 19:e jun 2011, 20:55

Ajvar relish-kyckling i form
Jättegott!! Vi tog dock bort tomatpurén och ersatte med ytterligare 2 msk ajvar relish, som är en absolut favorit här hemma.
Skrivet av Mordikitten. 5:e nov 2010, 17:54

Ajvar relish-kyckling i form
Mmmmm, jättegott!
Skrivet av vonkan_s. 23:e okt 2010, 19:05

Ajvar relish-kyckling i form
Inte någon höjdare här: Bara pizzasåssmak på allting. :(
Skrivet av spaceylisie. 29:e sep 2010, 13:37

Annons: