Användarnamn: Lösenord:

Apelsinkaka

För 8-10 personer.

Vacker bjudkaka med fyllning av marsankräm och dajmkulor.

Apelsinkaka
60809

Apelsinkaka Apelsinkaka
Betyg: 05
0 0
0 röster Visningar: 863 Sparat: 21

Gör så här

Smula jästen i en degbunke. Smält smöret tillsätt grädden och värm till 37 grader. Häll degspadet över jästen och lös den. Tillsätt resten av ingredienserna och det mesta av mjölet arbeta degen smidig. Låt jäsa under bakduk i 30 min.
Tillaga marsankrämen enl förpackningen. Blanda ner apelsinskal. Ta upp degen och knåda den smidig. Dela degen i 1/3 och 2/3. Kavla ut den stora till en rund platta ca 27 cm i diameter. Lägg på bakpappersklädd plåt.
Bred på marsankrämen och strö över dajmkulorna.
Gör långa band av en liten del av den lilla degen och lägg i ett rutmönster över kakan. Gör två snoddar av resten och lägg runt kakans kant. Sätt ugnen på 200 grader.
Pensla med ägg och strö över pärlsocker. Grädda i nedre delen av ugnen ca 20 minuter.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Jäst, Smör, Matlagningsgrädde, Strösocker, Vetemjöl, Marsánkräm, Mjölk, Apelsin, Daimkulor, Ägg, Pärlsocker

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
nettis44 nettis44
Recept: 53 st
Blev medlem: 24:e aug 2008
Kvinna 46 år Foruminlägg: 0 st Senast inloggad: 13:e okt 2011
Helsingborg Kokboken: 469 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (0) Skriv en kommentar
Ladda upp en bild till detta recept

Källa

Du måste ange källa om du laddar upp en bild.

Kommentar


Betyg
           
Annons: