|
|
|
Baconlindad fläskfilé med madeirasky och potatiskaka
Baconlindad fläskfilé med madeirasky och potatiskaka
| Betyg: |
05
0
0
|
0 röster |
Visningar: 1110 |
Sparat: 15 |
Gör så här
Putsa filéerna, salta och peppra. Linda bacon runt om och bryn köttet i en stekpanna med smör. Lägg över filéerna i en ugnssäker form, stick in en köttermometer och stek färdigt mitt i ugnen tills innertemperaturen är 65°. Låt köttet vila, övertäckt med aluminiumfolie, ca 10 minuter innan det skärs upp.
Sky: Finhacka löken och fräs den mjuk i en kastrull med smör. Tillsätt tomatpurén och rör om. Späd med madeira, vatten och kycklingfond under omrörning. Låt skyn koka ihop tills cirka 3 1/2 dl återstår. Sila skyn och vispa ner dijonsenap och 2 tsk smör. Smaka av med salt och peppar.
Potatiskaka: Skala och grovriv potatisen. Krama ur och låt rinna av i en sil. Blanda potatisen med grovriven lök, lite salt och svartpeppar.
Smält smöret i en stekpanna och "låt det tystna". Olja äggringarna och lägg ner i stekpannan. Packa potatisen i äggringarna. Stek potatiskakorna på medelvärme, ca 6 minuter, tills de får fin färg på undersidan. Ta bort äggringarna, vänd kakorna och stek ytterligare ca 6 minuter.
Skär köttet i ca 4 cm tjocka bitar och lägg upp på tallrikar. Servera med het sky, potatiskaka
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
Fläskfilé,
Bacon,
Salt,
Svartpeppar,
Smör,
schalottenlökar,
Smör,
Tomatpuré,
madeira,
Vatten,
Kycklingfond,
Dijonsenap,
Smör,
Salt,
Svartpeppar,
Potatis,
Schalottenlök,
Salt,
Svartpeppar,
Smör,
Olja
Skrivet för över 2 månader sedan
|
|
|
Det finns ännu ingen kommentar för detta recept.
|
|
|
|
|