|
|
|
Banankaka upp och ner
Banankaka upp och ner
| Betyg: |
05
0
0
|
0 röster |
Visningar: 433 |
Sparat: 2 |
Gör så här
Sätt ugnen på 180°C. Smörj en 24 cm springform. Börja med att göra toppingen: smält smöret i en liten kastrull, blanda ner sirap och farinsocker. Koka i tre minuter, under omrörning. Häll i formen, och sprid ut det så att det täcker hela botten. Placera bananskivorna i ett fint mönster, så att de täcker hela formen.
Sen är det dags för själva kakan. Blanda den mosade bananen med gräddfil eller mjölk. Blanda mjöl, bakpulver, kanel och muskot i en skål. Vispa smör och socker smidigt med en elvisp, i ca fem minuter. Det ska bli ljust och fluffigt. Tillsätt vaniljextrakt och ägg, och blanda ordentligt. Tillsätt mjölblandningen, och fortsätt vispa men på låg hastighet. Blanda till sist i banan.
Häll i formen, men var försiktig så att du inte förstör det fina bananmönstret. Baka i ca 40-45 minuter, eller tills kakan är gyllene och känns genomgräddad. Ta ut, och låt svalna i ett par minuter. Ta sen loss formen och vält kakan upp och ner på en tallrik. Peta loss de bananskivor som eventuellt fastnat, och lägg tillbaka dem på kakan.
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
mogen banan mosad,
Gräddfil,
Mjöl,
Bakpulver,
Kanel,
Muskot,
Smör,
socker,
vaniljextrakt,
Ägg,
Smör,
Farinsocker,
Ljus sirap,
Mogna banan skivade
Skrivet för över 2 månader sedan
|
|
|
Det finns ännu ingen kommentar för detta recept.
|
|
|
|
|