Användarnamn: Lösenord:

Buttermilk cupcakes


Smaskiga

Buttermilk cupcakes
38539

Buttermilk cupcakes Buttermilk cupcakes
Betyg: 15
1 1
1 röst Visningar: 1847 Sparat: 65

Gör så här

Sätt ugnen på 180 º.

Blanda äggulorna, lättfilen och vaniljsockret i en stor skål (vispa ej).
Blanda de torra ingredienserna i en annan skål. Dela smöret i mindre bitar, tillsätt smöret och de torra ingredienserna i fil- och äggblandningen. Vispa i ca 2 minuter, tills smeten är smidig.
Fyll ca 2/3 av cupcakesformarna med smet. Grädda i mitten av ugnen i ca 15 minuter.

Frostingen:
Blanda farinsocker och grädde i en tjockbottnad kastrull, låt det koka upp på hög värme. Rör om under tiden. När det börjar koka så sänk till låg värme och koka på låg värme i ca 10 minuter.

Dra av kastrullen från värmen.Blanda i smör och vaniljsocker och blanda tills det är en jämn smet. Ställ blandningen åt sidan och låt den svalna.
Rör inte under tiden.

Häll frostingen i en skål, vispa i florsocker med elvisp. Ta inte allt på en gång utan kanske en dl i taget. fortsätt tills du har en bra konsistens på frostingen. Sedan är det bara att sätta igång med dekorationen.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Äggula, Lättfil, Vaniljsocker, Vetemjöl, socker, Bakpulver, Salt, Smör, Brun farin, Vispgrädde, Smör, Vaniljsocker, Florsocker, Pekannötter

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
horrors horrors
Recept: 6 st
Blev medlem: 20:e jul 2008
Kvinna 24 år Foruminlägg: 26 st Senast inloggad: 2:a sep 2010
Lund Kokboken: 2 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (1) Skriv en kommentar
Buttermilk cupcakes
Blir ju ingen frosting...... Helt klumpig.
Skrivet av fellethagiiirl. 19:e nov 2011, 17:58

Annons: