|
|
|
Cowboysoppa med klimp
För 4 personer.
52743
|
|
|
Cowboysoppa med klimp
| Betyg: |
45
6
5
|
6 röster |
Visningar: 2604 |
Sparat: 82 |
Gör så här
Skär potatis, morötter och rödlök i mindre bitar. Finhacka vitlöken.
Smält smör i en stor gryta och fräs på färsen så den får fin färg. Tillsätt krossade tomaterna, potatis, morötter, rödlök och vitlök.
Slå på buljongen och låt allt få koka upp och skumma av soppan. Krydda med grovmalen svartpeppar och ev. salt. Låt soppan småkoka ca 10-15 min. Servera med klimp och ett gott bröd!
Så här gör du klimp:
Vispa ihop ägg och mjölk. Rör ner mjölet lite i sänder så du får en slät smet, salta.
Klicka ner små bollar med hjälp av två skedar i kokande vatten eller direkt i soppan, låt koka ca 5min.
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
Nötfärs,
Krossade tomater,
Potatisar,
morötter,
Rödlök,
Vitlök,
Buljong,
Svartpeppar,
Salt,
Ägg,
Mjölk,
Vetemjöl,
Salt
Skrivet för över 2 månader sedan
|
|

Cowboysoppa med klimp
 |
God soppa som var enkel att tillaga! Klimp är ju så gott så det höjde soppan :-) |
| Skrivet av eva_jonte. 5:e okt 2010, 13:43 |
Cowboysoppa med klimp
 |
God och lättlagad soppa! En fyra i betyg från mig :) |
| Skrivet av caromell. 1:a mar 2010, 21:25 |
Cowboysoppa med klimp
 |
Det här var riktigt roligt! Har aldrig ätit nåt liknande förut och var lite skeptisk till vad ungarna skulle säga om klimpen, men de älskade soppan! Vår dotter tog till och med tre portioner! Kommer definitivt göra den här soppan fler gånger!!! |
| Skrivet av anncatrin_wikblad. 25:e jan 2010, 19:52 |
Cowboysoppa med klimp
 |
Älskar mustiga soppor med klimp och den här är bara såååå god. Kan inte ge annat än full pott. |
| Skrivet av zonale. 13:e nov 2008, 13:19 |
Cowboysoppa med klimp
 |
Tack för receptet, detta låter exakt som något i min smak...ska testa detta inom snar framtid...lär nog bli denna veckan...eller kanske imorgon..jag som bestämt mig för ärtsoppa...hmmm ja vi får se...i vilket fall som helst lär jag komma tillbaka o kommentera och ge betyg. Spännade!!! |
| Skrivet av LaJefa. 10:e nov 2008, 20:02 |
|
|
|
|
|