Användarnamn: Lösenord:

Creme brûlée med lakrits

För 6 personer.

För oss som gilla lakrits och mumsiga desserter!

Creme brûlée med lakrits
63757
Creme brûlée med lakrits
Creme brûlée med lakrits

Creme brûlée med lakrits Creme brûlée med lakrits
Betyg: 45
3 5
3 röster Visningar: 89960 Sparat: 72

Gör så här

Skrapa ur vaniljstången. Koka sakta upp mjölk, grädde, socker och vaniljstång. Rör ner lakritsen.
Ta upp vaniljstången.
Vispa ihop äggulor och strösocker med handvisp. Häll i lite av den varma vätskan under kraftig omrörning. Tillsätt resten av vätskan och rör ihop. Försök att inte vispa in luft i smeten. Sila smeten ner i en skål.

Häll upp i cocotte-formar och ställ dem i en form som du bottnat med en våt handduk. Häll kokande vatten i formen så det täcker minst halva höjden på formarna.
Grädda i vattenbadet i 200 graders ugnsvärme ca 25 minuter (tills äggblandningen får en konsistent typ gelé). (Har du tillgång till en bra ugnstermometer ska du ta ut formarna när brûléerna är exakt 86 grader då är de helt perfekta.)

Låt svalna och ställ i kylen minst 4 timmar.

Vid servering:
Strö över råsocker eller socker. Vicka formarna så det täcker ytan ordentligt.Häll av överflödigt socker och torka ev. av innerkanterna. Bränn av bryléerna med en liten gasolbrännare så de får ett knäckigt tak.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

äggulor, Strösocker, Vispgrädde, Mjölk, Vaniljstång, Lakritspulver, Råsocker

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
irrevirre irrevirre
Recept: 189 st
Blev medlem: -
Kvinna Foruminlägg: 1544 st Senast inloggad: 29:e maj 2012
Klagshamn Kokboken: 414 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (5) Skriv en kommentar
Creme brûlée med lakrits
Om ni använder äkta ekologisk lakritspulver ska ni ha mindre pulver än i receptet. Vi tog 1 matsked och det blev kanon!
Lars-Erik
Skrivet av LalleMat. 6:e mar 2011, 11:33

Creme brûlée med lakrits
Vi importerar ett fantastiskt ekologiskt lakritspulver från Italienska Kalabrien - där lakrits växer vilt! Varumärke 1886 Reglisse.
Kan köpas i Stockholm på tex Lakritsroten, Eat Ekobutiken och Gröna Hörnan.
Lars-Erik på Ekologistik
Skrivet av LalleMat. 5:e mar 2011, 15:30

Creme brûlée med lakrits
Panduro har lakritspulver!
Skrivet av Mickan007. 1:a feb 2011, 21:28

Creme brûlée med lakrits
Var hittar köper man lakritspulver?
Skrivet av Lviathan. 30:e jul 2010, 01:57

Creme brûlée med lakrits
Mmmmm, jag vill äta upp allt själv! Det här är en av de godaste efterrätter som jag har ätit, tycker man om lakrits så MÅSTE man prova detta!
Skrivet av sondrawe. 3:e jun 2010, 22:16

Annons: