|
|
|
Dansk fläskkotlett
För 4 personer.
Dansk fläskkotlett
| Betyg: |
4.55
30
27
|
30 röster |
Visningar: 9665 |
Sparat: 436 |
Gör så här
Låt kotletterna ligga framme så att de blir rumstempererade, banka ut dem lätt med en köttyxa, salta och peppra på båda sidor. Vänd dem i vetemjöl, skaka av överflödigt mjöl och lägg dem på ett fat.
Skala och skiva löken, skala äpplena och dela dem i 4 klyftor, ta bort kärnhus och skiva klyftorna till trekanter.
Stek lök och äpplen till gyllenbrun färg, börja med löken och tillsätt äppelbitarna när löken börjar bli glansig, häll upp och ställ åt sidan.
Stek kotletterna i smör samt rapsolja så att de blir vackert bruna på båda sidorna. Det går enklare att få dem färdiga när de är panerade med vetemjöl. Ha inte för stark värme så att det bränns vid! Lägg upp dem på serveringsfat och håll varmt.
Skrapa ur eventuellt brända bitar från stekpannan men behåll stekskyn som finns kvar efter kotletterna. Häll tillbaka lök och äpplena i stekpannan och låt det fräsa upp, dofta över curryn och låt den fräsa med någon minut, häll på grädde, mjölk, chilisås och sambal oelek, rör om och smaka av med salt och peppar. Tillsätt eventuellt mera mjölk och lite grädde om såsen skull koka in för mycket eller verka bli för tjock, den skall vara simmig.
Fördela en del av sås och lök/äpplen över och runt kotletterna, häll upp resten av såsen i en skål, servera direkt med nykokt potatis och en sallad.
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
Fläskkotletter,
Gula lökar,
Äpplen,
Tjock grädde,
Mjölk,
Curry,
Chilisås,
Sambal oelek,
Salt,
Vitpeppar,
Vetemjöl,
Smör,
Rapsolja
Skrivet för över 2 månader sedan
|
|
|
jan-gunnar-j |
|
Recept: - |
|
Blev medlem: - |
|
Foruminlägg: - |
Senast inloggad: - |
|
Kokboken: - |
|
|
|
|
|
|
|

Dansk fläskkotlett
 |
Lagade detta idag, men jag tyckte inte det var något speciellt. Kollade efteråt om det var något jag glömt, eftersom alla andra är så positiva, men jag har följt receptet och kan bara säga att det var väl OK,så jag ger det en 3:a. |
| Skrivet av Neta52. 22:a jan 2011, 20:16 |
Dansk fläskkotlett
 |
Tusen tack för deta underbara recept. detta kommer jag att göra många gånger.
Kram SEA |
| Skrivet av SEAbjrpn. 26:e sep 2010, 09:23 |
Dansk fläskkotlett
 |
Jädrans vad gott det här var. Jag gjorde den på Ytterfilé det är ju kotlett som inte har ben. Passade verkligen bra. Sen tog jag bort mjölet är känslig för gluten, det gick bra det också.
Det här kommer jag att göra många gånger och även ha som bjudrätt..
Poängen är 5+++ om det hade funnits.
mvh Mayapaya |
| Skrivet av mayapaya. 23:e aug 2010, 19:48 |
Dansk fläskkotlett
 |
Supergott, högsta betyg till dig!!!!!! :) |
| Skrivet av kross. 24:e maj 2010, 23:31 |
Dansk fläskkotlett
 |
Bjöd på denna rätt till söndagsmiddagen. Mycket uppskattat. Smaskens!
Tack för receptet. |
| Skrivet av quickhook. 24:e maj 2010, 14:41 |
|
|
|
|
|