|
|
|
Enbärsdoftande kassler i foliepaket.
För 3-4 personer.
Enbärsdoftande kassler i foliepaket.
| Betyg: |
55
1
2
|
1 röst |
Visningar: 1735 |
Sparat: 49 |
Gör så här
Lägg ut ugnsfolie som räcker till att svepa in kasslern i på en skärbräda och smörj det med hälften av smöret. Lägg kasslern på folien och bred ut resten av smöret på den. Krossa enbären och lägg dem över, vik ihop till ett tätt paket. Stek i 180° varm ugn i 45 minuter.
När det återstår ca fem minuter så hetta upp oljan i en wokpanna eller en stekpanna med höga kanter och woka hastigt grönsakerna tills de blir varma. Tillsätt soja och sweet chilisås, rör om och håll varmt.
Värm sparrisen.
Skär upp kasslern i tunna skivor och lägg dem på varmt serveringsfat, häll de wokade grönsakerna på ena sidan och lägg upp sparrisen på den andra sidan om kasslerskivorna.
Servera tillsammans med grönsallad.
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
Kassler,
Enbär,
Smör,
ugnsfolie,
Asiatiska wokgrönsaker,
Sweet chilisås,
Kinesisk soja,
Olivolja,
hel sparris
Skrivet för över 2 månader sedan
|
|
|
jan-gunnar-j |
|
Recept: - |
|
Blev medlem: - |
|
Foruminlägg: - |
Senast inloggad: - |
|
Kokboken: - |
|
|
|
|
|
|
|
Enbärsdoftande kassler i foliepaket.
 |
Tack för ett mycket gott recept! Familjen tyckte om den och jag kommer göra den fler gånger! Jag kokade råris och currysås till det passa jättebra! |
| Skrivet av Linaro. 19:e aug 2010, 19:33 |
Enbärsdoftande kassler i foliepaket.
 |
Tack för tipset det låter gått och annorlunda. skall bjuda mina barnbarn som hälsar på i morgon och som ochså gillar "nyheter"
Birgitta |
| Skrivet av isolde1. 23:e jul 2010, 10:03 |
|
|
|
|
|