Användarnamn: Lösenord:

Familjepizza

För 4 personer.

Nam nam

Familjepizza
6462

Familjepizza Familjepizza
Betyg: 05
0 1
0 röster Visningar: 1627 Sparat: 42

Gör så här

Smula ner jästen i en degbunke. Häll över vattnet och rör om så att jästen löser sig. Tillsätt matolja, salt och mjöl. Knåda degen blank och smidig. Låt jäsa 45 minuter under duk.

Stjälp upp degen och knåda den smidig på nytt. Kavla ut degen och lägg den på lätt smord långpanna. Drag ut degen lätt med fingrarna så att den täcker hela bottnen och går upp en liten bit på kanten.

Bred salsan över hela pizzabottnen. Kärna ur och strimla paprikorna. Lägg dem ovanpå. Strö över den rivna osten.

Dela baconskivorna i mindre bitar och fördela dem över pizzan. Skär ädelosten i tunna skivor och lägg dem ovanpå. Strö över oliverna. Låt pizzan jäsa 20 minuter.

Grädda mitt i ugnen ca 20 minuter eller tills pizzan har fått fin färg och degen är genomgräddad. Bjud kålsallad till.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Jäst, Vatten, Matolja, Salt, Mild salsasås, Paprika, Bacon, Ost, Ädelost

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
Inaktiv-Medlem
Recept: -
Blev medlem: -
Foruminlägg: - Senast inloggad: -
Kokboken: -
Andra recept
Familjepizza med kebabfyllning
Familjepizza med kebabfyllning
Inaktiv-Medlem
över 2 månader
Pizzapiroger
Pizzapiroger
MrsC
över 2 månader
Inbakade chorizopizzor
Inbakade chorizopizzor
Inaktiv-Medlem
över 2 månader
Brunchpizza
Brunchpizza
MrsC
över 2 månader
Kommentarer (1) Skriv en kommentar
Familjepizza
Hur mycket mjöl ska det vara?
Skrivet av catlover. 10:e jul 2009, 17:32

Annons: