Användarnamn: Lösenord:

Fläskfilé med grönpeppar

För 4 personer.

Härligt krämig och god blir såsen till denna enkla rätt med fläskfilé.

Fläskfilé med grönpeppar
32189
Fläskfilé med grönpeppar
Fläskfilé med grönpeppar

Fläskfilé med grönpeppar Fläskfilé med grönpeppar
Betyg: 4.25
14 5
14 röster Visningar: 14731 Sparat: 831

Gör så här

Bryn fläskfilén runt om så den får fin färg. Salta och peppra med 1 tsk salt och 0,5 tsk svartpeppar.

Rulla in fläskfilen i lite folie och sätt in i ugnen ca 20 minuter i 200°. Ta ut filen och skiva den i cm-tjocka skivor- lägg i ugnsform.

Lägg strimlade tomater och skivad svamp över.
Koka ihop övriga ingredienser till en såsen - smaka av med lite salt och peppar.

Häll såsen över och strö på lite riven ost och torkad dragon. Gratinera i ugnen till osten fått fin färg
Servera med en god sallad och ugnspotatis. Supergott!

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Fläskfilé, soltorkade tomat, Blandsvamp, Mjukost, Matlagningsgrädde, Dijonsenap, Grönpepparkorn, Salt, Peppar, Dragon

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
mykolo mykolo
Recept: 24 st
Blev medlem: -
Kvinna 57 år Foruminlägg: 159 st Senast inloggad: 8:e feb 2012
Piteå Kokboken: 1882 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (5) Skriv en kommentar
Fläskfilé med grönpeppar
Oj va gott, tack så mycket o 5 Poäng.
Skrivet av Lennart_58. 4:e jan 2010, 18:15

Fläskfilé med grönpeppar
Detta var en riktigt smarrig rätt som vi säkert kommer att göra igen. Jag dubblerade såsen för det går åt mycket i vår familj. Bandspagetti var också gott till.
Skrivet av helle72. 26:e sep 2009, 22:40

Fläskfilé med grönpeppar
Vi och våran gäster tyckte om den här rätten.
Skrivet av Pirkko. 21:a feb 2009, 18:04

Fläskfilé med grönpeppar
Jag gjorde som zudette och la till creme fraiche. Även jag hade färska champinjoner. Rätten blev mycket uppskattad av familjen och våra gäster. Kommer säkert att göra den vid fler tillfällen.
Skrivet av Nicket. 26:e okt 2008, 16:21

Fläskfilé med grönpeppar
En toppengod festrätt som blev mycket uppskattad! Jag använde färska chaminjoner och det blev hur bra som helst! Till såsen hade jag dock i en burk creme fraich för att få mer mängd i såsen - funkade bra så det kommer jag att ha i även nästa gång!
Skrivet av zudette. 7:e sep 2008, 18:11

Annons: