Fylld köttfärslimpa, med tre olika fyllningar
Gott, vilken fyllning du än väljer.
Gör så här
Blanda ströbröd, vatten, salt och peppar. Låt stå och svälla ca 10 min.
Blanda i färsen och äggen. Arbeta färsen till en smidig smet. Lägg den i en smord ugnssäker form.
Forma färsen till en längd och gör en fördjupning i mitten. Välj någon av fyllningarna och lägg i fördjupningen. För ihop färsen över fyllningen.
Smält matfettet och pensla över färsen.
Stek mitt i ugnen i ca 50 min.
Servera med klyftpotatis eller pasta, grönsallad och brytbröd.
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
Ströbröd, Vatten, Salt, Peppar, Blandfärs, Ägg, färskost med vitlökssmak, Rökt skinka, Gräslök, Fetaost, Gröna oliver, Tomat, Timjan, Röd paprika, Gul lök, chilipepparfrukt, gräddost, Chilipulver, Smör eller margarin
Visningar:
6228
6228
Sparat:
111
111
... i Min kokbok
... i Min matsedel
... i inköpslista
KOMMENTARER (4)
4.7Jag gjorde den här köttfärslimpan med vitlöksost den blev jättegod min man gillade den också.Nästa gång ska jag testa den med chilipeppar.
Jag hade också en annan köttfärslimpa men med din vitlöksostfyllning i så gott, tack!
Jag gjorde en annan köttfärslimpa. Men ger fyllningen med vitlöksost 5 stjärnor. Det var så himla gott. Alla åt så de storknade. Tack Lena för receptet.
tack för en supergod köttfärslimpa..vi provade den med vitlöksost och skinka. Alla gillade den starkt och alla tallrikar var tomma efter måltiden. :-)