|
|
|
Fyllt grekiskt bröd (Gýros pita)
För 4-5 personer.
38855
|
|
|
Fyllt grekiskt bröd (Gýros pita)
| Betyg: |
4.95
11
9
|
11 röster |
Visningar: 168397 |
Sparat: 491 |
Gör så här
Rör ut jästen med olja, salt och vatten. Tillsätt vetemjölet och arbeta ihop degen som får jäsa i ca 30 minuter.
Blanda de pressade vitlöksklyftorna i yoghurten och salta och peppra. Låt stå och dra under tiden degen jäser.
Bryn grytbitarna i olivolja och margarin och krydda med den grekiska kryddan. Låt dem eftersteka på svag värme i ca 10 minuter.
Ta upp degen på mjölat bakbord och dela den i 4-5 bitar.
Kavla ut dessa till rundlar, ca 15 cm i diameter. Lägg rundlarna en och en i en stekpanna med olivolja på medelvärme och baka ca 2 minuter på varje sida. Varmhåll dem.
Lägg ut en bit aluminiumfolie och därefter en brödrundel. Lägg på kött, tomater, gurka, lök och sist 2-3 matskedar yoghurt. Rulla ihop med hjälp av folien och vik nederdelen bakåt. Fortsätt med de andra brödrundlarna.
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
Jäst,
ljummet vatten,
Olivolja,
Salt,
Vetemjöl,
strimlade skinkgrytbitar,
souvlakikrydda,
Rödlök,
Tomat,
Slanggurka,
grekisk eller turkisk yoghurt,
vitlöksklyftor,
Salt,
Peppar
Skrivet för över 2 månader sedan
|
|

Fyllt grekiskt bröd (Gýros pita)
 |
hej! ar det 25g av torrjast eller "blot". dom gor bara torr har i england sa vet ej om det ar samma matt? tack!! Emma |
| Skrivet av emsi88. 5:e nov 2010, 17:45 |
Fyllt grekiskt bröd (Gýros pita)
 |
jag bara älskar detta receptet !!! har gjort det en massa gånger, även vännerna som fått äran att smaka tycker det är väldigt gott !!!!
så tack så jätte mkt |
| Skrivet av jossewallin. 29:e jun 2010, 19:32 |
Fyllt grekiskt bröd (Gýros pita)
 |
en riktig gyros görs med grekisk yoggurt inte turkisk....... |
| Skrivet av dimmi. 6:e maj 2010, 01:56 |
Fyllt grekiskt bröd (Gýros pita)
 |
Ser mycket trevligt ut! Detta är första ggn som jag ser att man gör ett bröd på rätt sätt. Alldrig att dom har vanliga pitabröd i grekland som dom snittar upp, nej dom steks i olja o rullas ihop precis som på din bild. Ska prova detta, definitivt. |
| Skrivet av voigthorn. 22:a dec 2009, 12:09 |
Fyllt grekiskt bröd (Gýros pita)
 |
Detta var verkligen gott. Vi hade kebebsås till istället. Jag fick inte tag på souvlakikrydda så jag gjorde din Grekiska Gyros blandning som var riktigt smarrig.
Brödet var supergott. Det här kommer vi att äta fler gånger.
Tack för receptet. Kram Disen. |
| Skrivet av Disen. 23:e maj 2009, 09:27 |
|
|
|
|
|