Användarnamn: Lösenord:

Gräddtårta med apelsinsmak

För 6-10 personer.

En tårta som jag själv har komponerat

Gräddtårta med apelsinsmak
9590

Gräddtårta med apelsinsmak Gräddtårta med apelsinsmak
Betyg: 55
3 4
3 röster Visningar: 3709 Sparat: 98

Gör så här

Dagen före smältes blockchokladen och bres ut i ett lövtunt lager på ett smörpapper, vilket försiktigt läggs in i frysen och får stelna. därefter skäres rutor ut.

Smörj och bröa formen. Ställ ugnsvärmen på 200 °. Vispa socker och ägg pösigt. Slå i det avsvalnade smöret, apelsinskalet, vattnet och apelsinsaften. Sist hälls mjölet i väl blandat med bakpulvret. Grädda 35-40 min. Pröva med en sticka att kakan är torr.

Dela kakan i 2 delar. Lägg ihop bottnarna med en apelsinkaka överst och underst med marängbottnen emellan. Mellan lagren bredes ut vispad grädde och chokladsmet (kakao, socker + vatten). Spritsa på grädde runt om och ovanpå tårtan och dekorera som på bilden med blockchoklad, mandelspån och mandarinklyftor eller på något sätt som du själv vill.

Lycka till med tårtan!

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Ägg, socker, Smör, Apelsin, Apelsin, Vatten, Vetemjöl, Bakpulver, Marängbotten, Vispgrädde, kakaopulver, Blockchoklad, Mandelspån, mandarinklyftor

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
erba erba
Recept: 16 st
Blev medlem: 13:e jan 2008
Kvinna 68 år Foruminlägg: 11 st Senast inloggad: 15:e jan 2012
åkersberga Kokboken: 24 st Skriv i gästboken
Andra recept
Min fantastiska gräddtårta
Min fantastiska gräddtårta
Cassiopeya
över 2 månader
Gräddtårta cupcakes
Gräddtårta cupcakes
Kimona
över 2 månader
Gräddtårta
Gräddtårta
MrsC
över 2 månader
Gräddtårta med jordgubbar
Gräddtårta med jordgubbar
Inaktiv-Medlem
över 2 månader
Kommentarer (4) Skriv en kommentar
Gräddtårta med apelsinsmak
Ta en sked kakao och strösocker (mer strösocker än kakao) och blanda ihop. Slå sedan i lite vatten i taget och rör om, så att du får en smet i lagom konsistens (ungefär som kräm) som du kan bre på bottnarna.
Skrivet av erba. 1:a dec 2011, 16:06

Gräddtårta med apelsinsmak
jag förstår inte chokladsmetene hur man gör den?
Skrivet av Makedonka. 1:a dec 2011, 10:46

Gräddtårta med apelsinsmak
Väldigt god och välsmakande tårta.
Skrivet av Tenshi1. 5:e aug 2008, 13:33

Gräddtårta med apelsinsmak
Väldigt god och välsmakande tårta.
Skrivet av Tenshi1. 5:e aug 2008, 13:32

Annons: