Användarnamn: Lösenord:

Gravad saltrulle på älg

För 8-10 personer.

Gott att ta med ut på utflykten och skära tunna skivor utav när man sitter vid en eld och fikar. Eller varför inte till en kall öl.


Gravad saltrulle på älg
Betyg: 05
0 2
0 röster Visningar: 7035 Sparat: 56

Gör så här

Putsa av rullen alla hinnor. Gnid in rullen med honung. Krydda med svartpeppar. Lägg rullen på en bädd av grovsalt och täck också över rullen med salt.

Ställ fatet i kylskåp, vänd rullen en gång per dag. Häll bort blodsaften om det blir för mycket, ibland behövs det fyllas på med mera salt. Ett kilo bör ligga en vecka i kylen för att gravningen skall bli perfekt.

När gravningen är klar torkas det överblivna saltet bort och låt köttet torka en timme i rumstemperatur. Äts med fördel som pålägg i tunna skivor.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

saltrulle, Grovsalt, Svartpeppar, Honung

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
morsan123 morsan123
Recept: 12 st
Blev medlem: 5:e okt 2008
Kvinna 51 år Foruminlägg: 10 st Senast inloggad: 7:e apr 2012
Adak Kokboken: 433 st Skriv i gästboken
Andra recept
Tapas-saltrulle
Tapas-saltrulle
LaJefa
över 2 månader
Goda snittar
Goda snittar
irrevirre
över 2 månader
Saltrulle
Saltrulle
Lange
över 2 månader
Gingravad rulle av älg
Gingravad rulle av älg
morsan123
över 2 månader
Kommentarer (2) Skriv en kommentar
Gravad saltrulle på älg
Vet inte om jag gjort fel om det nu är möjligt med detta enkla recept, men mitt resultat vart oätligt. Vad kan ha gått snett? Eller ska det smaka groteskt mycket salt?
Skrivet av hannesw. 10:e feb 2012, 21:00

Gravad saltrulle på älg
Menar du, att jag kan ta min frysta älgsaltrulle, o inte göra ngt med den, mer än att lägga in den i salt o honung ? Behöver inte göra ngt mer ?
Skrivet av inkankanin@hotmail.com. 13:e feb 2010, 19:43

Annons: