Användarnamn: Lösenord:

Gryta med bönor och korv

För 4 personer.

En mättande GI- gryta med bönor och korv

Gryta med bönor och korv
21002
Gryta med bönor och korv
Gryta med bönor och korv

Gryta med bönor och korv Gryta med bönor och korv
Betyg: 4.35
9 9
9 röster Visningar: 28506 Sparat: 852

Gör så här

Skär korven i bitar.
Skala och skiva löken.
Stek korv och lök i olja i en gryta.
Rör ner currypastan.
Låt bönorna- och ärterna rinna av.
Häll ner bönor, majs, tomer och créme fraiche efter smak i grytan med en buljongtärning och en hackad paprika.
Låt koka några minuter och smaka av med salt.
Tips:
Det går bra både med falukorv och med en stark korv.
Bönorna och ärterna kan med fördel bytas ut mot liknande som vita bönor, borlottibönor, svarta bönor och majs.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Korv, Lök, Smör eller olja, Currypasta, Kidneybönor, Kikärter, Majskorn, hela tomater, Crème fraiche, Buljongtärning, Röd paprika

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
evaldo evaldo
Recept: 221 st
Blev medlem: 5:e okt 2007
Man 70 år Foruminlägg: 2021 st Senast inloggad: 29:e maj 2012
Norrköping Kokboken: 308 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (9) Skriv en kommentar
Gryta med bönor och korv
Jättegott blev det! :) Jag tycker egentligen inte om bönor ett dugg men försöker lära mig äta det och det här receptet var perfekt "terapi-mat". Det blev en burk krossade tomater med chilli istället för hela tomater eftersom det var det jag hade hemma, men det funkade utmärkt!
Skrivet av Towskij. 15:e feb 2012, 12:50

Gryta med bönor och korv
Tack för ett bra vardagsrecept. 14-åringen åt med förtjusning, annars inte så förtjust i korv.
Skrivet av annie7. 10:e jan 2012, 20:10

Gryta med bönor och korv
Åh så gott! Hade inga jätteförväntningar men tyckte de de lät som en nyttig vardagsmat. Men det var supergott, tyckte killen med så det här kommer vi göra igen =)
Skrivet av lenasvensson. 13:e okt 2011, 18:38

Gryta med bönor och korv
Tack för att du delade med dig av detta recept, passar utmärkt för den som inte tycker att korv är så jättegott. Jag hade dock inga bönor så jag lade i en burk champinjoner istället, funkade alldeles utmärkt! En jättegod gryta som jag kommer göra om och om igen.
Skrivet av Sigefelt. 3:e okt 2010, 16:27

Gryta med bönor och korv
tack för en bra vardagsrätt, jag trodde jag hade alla ingredienserna hemma, men tomaterna fanns inte, så de blev en egen variant sk chiliconkorv, med ditt recept i grunden. Då jag använde vita bönor i tomatsås, så avstod jag från creme freichen men det blev riktigt gott iaf. Och snabbt tillagat. Jag hade bara lite röd curry kvar så jag tog både röd och grön. Vi åt den som den var så det blev en GI variant.
Skrivet av miramamman. 20:e aug 2010, 13:10

Annons: