Hallontårta på mandelbotten
En favorittårta som kan förberedas ett par dagar före servering och sedan förvaras i frys. Ta fram tårtan ca 30 minuter före servering.
Gör så här
Riv mandelmassan grovt, jag brukar använda matberedaren till att först riva mandelmassan och sen tillsätta övriga ingredienser. Tillsätt ägg och kakao och kör till en smet. Bred ut smeten i en form med löstagbar kant och grädda i nedre delen på ugnen i 20 minuter. Låt svalna.
Mosa de tinade hallonen. Skilj på äggulor och vitor. Vispa gulorna porösa med hälften av sockret.
Vispa vitorna till hårt skum och tillsätt resten av sockret. Vispa ytterligare en stund tills du har en fast massa. Vispa grädden.
Blanda hallonmoset i äggulorna/sockret. Tillsätt grädden och vänd sist ner vitorna försiktigt. Fördela glassmeten på den avsvalnade botten.
Frys minst 4 timmar. Tag fram 30 minuter före servering och garnera med hallon och riven blockchoklad, helst mörk.
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
Mandelmassa, Ägg, Kakao, Hallon, Ägg, socker, Vispgrädde, Hallon, garnering
Visningar:
1696
1696
Sparat:
14
14
... i Min kokbok
... i Min matsedel
... i inköpslista
KOMMENTARER (0)
0Det finns ännu ingen kommentar för detta recept.