Användarnamn: Lösenord:

Helstekt fläskkarré

För 4 personer.

En klassisk middag: helstekt fläskkarré med råstekta grönsaker. Riven ingefära och finhackad rosmarin är gott att krydda karrén med.


Helstekt fläskkarré
Betyg: 05
0 0
0 röster Visningar: 6150 Sparat: 30

Gör så här

Stek karrén runtom tills den får en knaprig brun, fin stekyta. Krydda den i efterhand med salt, peppar, ingefära, rosmarin och citronskal. Lägg över karrén i en stekgryta och häll på buljongen. Ställ in grytan i ugnen på 125º och låt stå i 2 timmar.

Förbered tillbehören:
Skala och skiva potatisen. Skala och dela morötterna på längden i kvartar. Dela också löken i kvartar.

Ta ut grytan ur ugnen och sila över buljongen i en kastrull och häll på grädden. Låt koka i ca 5 minuter och red av med lite maizenamjöl utrört i vatten. Red av lite i taget.

Hetta upp lite olja i en stekpanna och stek potatisen tills den börjar få färg. Lägg sedan i morötterna och låt dem steka med i ca 3-4 minuter. Lägg till sist i löken och låt den steka med i ytterligare 3-4 minuter. Salta och peppra.

Skiva upp steken och servera med grönsakerna och såsen.

Tips: Lägg alla grönsakerna i en ugnsfast form. Ringla över olja. Salta och peppra. Vänd runt så att alla grönsakerna får kryddor och olja på sig. Stek i ugnen på 200º i ca 25 minuter.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

hel fläskkarré , Smör, Salt, Peppar, Ingefära, Rosmarin, Rivet citronskal , kalvbuljong, Potatis, morötter, Gul lök, Olja, Salt, Peppar, skyn, Grädde, Maizenamjöl

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
UllaC UllaC
Recept: 1466 st
Blev medlem: 30:e mar 2008
Kvinna 65 år Foruminlägg: 311 st Senast inloggad: 19:e dec 2011
Grebbestad Kokboken: 3186 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (0) Skriv en kommentar
Ladda upp en bild till detta recept

Källa

Du måste ange källa om du laddar upp en bild.

Kommentar


Betyg
           
Annons: