|
|
|
Höstig högrevsstek i lergryta För 4 personer.
75201
|
|
|
| Betyg: |
|
2 röster |
Visningar: 3475 |
Sparat: 63 |
Gör så här
Blötlägg lergrytan i ca 15 minuter.
Gnid in köttet med kryddorna och lägg sedan ner i den blötlagda lergrytan. Klyfta lök, äpple och dela moroten på mitten och lägg ner i grytan tillsammans med lagerblad. Slå på ölen och tillsätt rönnbärssylten.
Ställ in lergrytan med steken i kall ugn, vrid upp till 175 grader och låt stå i ca 2 timmar. Ös steken var 30 minut.
Tag ut steken ur ugnen och skiva upp och lägg i uppläggningsfat med höga kanter.
Sila bort grönsakerna från skyn och häll den i en kastrull, slå i en skvätt grädde (ca ½ dl) samt soya och ställ på spisen. Vrid på plattan och låt koka upp, red av med idealmjöl till önskad såskonsistens och smaka av. Häll såsen över stekskivorna.
Steken med sås är nu färdig att serveras tillsammans med t.ex kokt potatis och rönnbärssylt.
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
Högrev,
Gula lökar,
Morot,
Äpple,
Grovsalt,
Enbär,
Pepparmix,
Lagerblad,
rönnbärssylt,
Öl,
Grädde,
Soja,
Idealmjöl
Skrivet för över 2 månader sedan
Matklubben nu också på Facebook!
Ni har väl inte missat att vi numera även har en officiell sida på Facebook? En perfekt källa för inspiration till vardags och till fest. Här kan du hitta populära recept och dela med dig av dina egna favoriter, delta i exklusiva tävlingar, ställa frågor, eller bara kika in och säga hej till andra matintresserade medmänniskor.
Och du – passa på att tipsa dina vänner. Ju fler vi är som deltar, desto roligare blir det.
|
|
 |
Laga denna måltid idag till midda fast på kalv högrev. Blev förjäkla gott =D Hade dock ingen enbär men det gick bra ändå. 5/5 recept |
| Skrivet av xDanne. 12:e jan 2010, 20:28 |
 |
Det här lagade jag till middag idag och hela familjen tyckte att det var jättegott!
Jag gjorde några småändringar eftersom jag inte hade allt hemma. Inga lagerblad eller morötter. Bytte gul lök till röd och rönnbärssylt till svartvinbärsgele. Väldigt gott med de olika pepparkryddorna. |
| Skrivet av siggemums. 2:a jan 2010, 20:16 |
|
|
|
|
|