Användarnamn: Lösenord:

Insalata con spinaci e gorgonzola

För 4 personer.

Det här är en egenkomponerad pastarätt som passar utmärkt på sommaren. Det är ett bra exempel på en pastarätt som man kan servera på en buffé eller som en fräsch sommarlunch. Äpple och honung ger rätten en fin sötma, osten ger en krämig och salt karaktär, vilket kompletteras på ett fint sätt av den syrliga balsamvinägern. Till den här rätten har jag valt att använda mig av Farfalle, vilket är en pasta som passar utmärkt till just sallader, säger Christian Campogiani, samarbetspartner till Barilla och köksmästare på Den gamle och havet.

Insalata con spinaci e gorgonzola
85288

Insalata con spinaci e gorgonzola Insalata con spinaci e gorgonzola
Betyg: 05
0 0
0 röster Visningar: 1089 Sparat: 33

Gör så här

Rosta valnötterna på medelvärme i en stekpanna utan stekfett. Smula sönder nötterna något och salta. Skölj spenaten och riv de största bitarna. Skiva äpplet tunt. Häll på balsamvinäger
över äpplet och låt dra. Koka pastan enligt anvisningar på paketet, kyl ner direkt efter kokning för att stoppa kokningsprocessen. Blanda pasta, spenat, valnötter, smulad gorgonzola och äpple i en stor skål, häll på honung. Avsluta med att garnera med gorgonzola, honung, balsamvinäger och lite valnötter.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

barilla farfalle, Valnötter, bladspenat, Babyspenat, Grönt äpple, Gorgonzolaost, Salt, Flytande honung, Balsamicovinäger, Gorgonzolaost, Valnötter, Flytande honung, balsamvinäger

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
Olvan Olvan
Recept: 39 st
Blev medlem: 3:e nov 2009
Foruminlägg: 0 st Senast inloggad: 21:a jun 2011
Stockholm Kokboken: 19 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (0) Skriv en kommentar
Ladda upp en bild till detta recept

Källa

Du måste ange källa om du laddar upp en bild.

Kommentar


Betyg
           
Annons: