Användarnamn: Lösenord:

Ischoklad surprice

För 50 personer.

Jag lekte lite och det blev ischoklad fylld med vitchokladkräm.


Ischoklad surprice
Betyg: 4.35
3 2
3 röster Visningar: 1671 Sparat: 63

Gör så här

1. Värm grädden till kokpunkten, vid första bubblan, ta den från värmen. Tillsätt vit blockchoklad, rör om till det smält. Tillsätt vaniljsocker.
2. VIKTIGT! Låt krämen svalna något. Häll krämen i en skål. Ställ in skålen i kylen. Rör om i den då och då (ca. var 10:e minut) TILLS DEN TJOCKNAR, tar minst 1 timme, den ska vara så tjock att du kan göra klickar av den.
3. Klicka eller gör små kulor, lägg dem på smörpapper och frys in en stund. Innan du nu fortsätter måste du vänta tills vitchokladkrämen är klar.
4. Hacka eller bryt chokladen i bitar, lägg den tillsammans med kokosfett i en rostfriskål. Smält chokladen över vattenbad.
5. VATTENBAD: Koka vatten i en kastrull , ta den från värmen och ställ den rostfria skålen med choklad över det kokheta vattnet. (OBS! Tänk på att vattnet/vattenångan inte får komma i kontakt med chokladen , den kan då bli grynig)
6. Häll lite choklad i varje ischokladform (aluminiumform) och lägg en "kula" vitchokladkräm i varje form, häll på mer choklad så att det täcker.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Grädde, Vit blockchoklad, Vaniljsocker, Ljus eller mörk blokchoklad, Kokosfett

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
jessicaalm jessicaalm
Recept: 390 st
Blev medlem: 30:e sep 2007
Kvinna 39 år Foruminlägg: 40 st Senast inloggad: 29:e apr 2012
Gislaved Kokboken: 1698 st Skriv i gästboken
Andra recept
Julgodis-rischoklad
Julgodis-rischoklad
angeleye82
över 2 månader
Vita nougatgömmor
Vita nougatgömmor
Lenkan
över 2 månader
Baileyskyssar
Baileyskyssar
lennali
över 2 månader
Mintcrisp
Mintcrisp
eva_jonte
över 2 månader
Kommentarer (2) Skriv en kommentar
Ischoklad surprice
Gjorde detta recept som julgodis, enkelt och gott.
Mvh
Vebon
Skrivet av vebon. 3:e jan 2011, 14:50

Ischoklad surprice
Mycket uppskattade på julfesten!
Missade dock att grädden började koka första gången, och den ville inte stelna riktigt då, så jag gjorde en till omgång med lite mer choklad än vad son stog i receptet - det funkade utmärkt. Jag gjorde också så i slutändan att jag gjorde chokladcremen och hällde den i en skål och ställde i kylskåpet. När den tjocknat så smälte jag den mörka chokladen och fettet och slevade upp i formar och droppade i cremen med en tesked så den syntes ovanifrån och ställde dem sedan i frysen. Cremen höll sig mjuk och fin även i frysen och de var underbart goda!
Skrivet av sagae. 16:e dec 2010, 16:02

Annons: