Användarnamn: Lösenord:

Jordärtskockssoppa

För 3-4 personer.

Världens godaste soppa

Jordärtskockssoppa
85871

Jordärtskockssoppa Jordärtskockssoppa
Betyg: 05
0 0
0 röster Visningar: 2246 Sparat: 43

Gör så här

Skala jordärtskockor och potatis. Dela i mindre bitar och fräs tillsammans med den hackade vitlöken och gula löken i olivolja i cirka 5 minuter. Precis så att löken börjar svettas.

Häll på 5 dl vatten samt buljongen. Låt koka i 5 min. Häll sedan på grädden och låt koka i ytterligare 10-15 min.

Ta av från spisen och dra igång din stavmixer. Kör tills soppan är slät och fin. Sila soppan genom en sil.

Häll tillbaka i kastrullen och ställ på spisen. Smaka av med salt och peppar. Servera i en skål tillsammans med små bitar av knaperstekt bacon, ringla över en skvätt olivolja (mycket sparsamt) och garnera med lite riven muskotnöt samt lite finhackad persilja.

ÄT och NJUT av soppan tillsammans med en kall Heineken.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Jordärtskockor, Bacon, Potatisar, Vitlök, Gul lök, Grädde, Vatten, Vitt vin, kalvbuljongtärning, Olivolja, muskotnöt, Salt, Vitpeppar

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
MasseBorglund MasseBorglund
Recept: 7 st
Blev medlem: 14:e jul 2008
Foruminlägg: 5 st Senast inloggad: 25:e maj 2012
Glumslöv Kokboken: 3 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (0) Skriv en kommentar
Ladda upp en bild till detta recept

Källa

Du måste ange källa om du laddar upp en bild.

Kommentar


Betyg
           
Annons: