Användarnamn: Lösenord:

Julkorv

För 15 korvar

Om du tycker det verkar krångligt att stoppa korv i fjälster, så kan man med gott resultat lägga den här smeten i smörgåspapper och forma till en korv och knyta ihop och sedan sjuda i vatten.


Julkorv
Betyg: 05
0 0
0 röster Visningar: 208 Sparat: 12

Gör så här

Tips: Korvsmeten är väldigt god att göra korvbullar av. Forma köttbullstora bullar och stek i smör i en stekpanna. Häll på lite vatten i botten på stekpannan. Låt puttra under lock i ca 10 minuter tills bullarna är klara.

Korven:
Lägg färs, späck, och pressad potatis i en stor bunke. Värm mjölk och grädde till fingertemperatur. Häll över gräddmjölken i bunken och tillsätt kryddor. Blanda allt väl för hand till en ganska lös färs. Lägg ut ark med smörgåspapper ca 20 * 20 cm och klicka på ca 1 dl korvsmet per ark.

Rulla ihop till jämna korvar, ca 10 cm långa, och knyt ihop ändarna med steksnöre eller hushållsgarn, eller fyll korvsmeten i fjälster. Om du använder fjälster så stick små hål i fjälstrer för att undvika att korven spricker vid kokning.

Sjud korvarna i lättsaltat vatten utan lock i ca 10 minuter. Korvarna går utmärkt att frysa in.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Nötfärs, Fläskfärs, Malt, pressad potatis, Mjölk, Vispgrädde, Salt, Strösocker, Mald muskot, Mald svartpeppar, Mald vitpeppar, Mald kryddpeppar, Vitlök, Smörgåspapper

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
pihal pihal
Recept: 1197 st
Blev medlem: 28:e feb 2011
Foruminlägg: 230 st Senast inloggad: 29:e maj 2012
Lerum Kokboken: 2414 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (0) Skriv en kommentar
Ladda upp en bild till detta recept

Källa

Du måste ange källa om du laddar upp en bild.

Kommentar


Betyg
           
Annons: