Användarnamn: Lösenord:

Kålpudding á la LCHF

För 6-8 personer.

En favorit! Den här puddingen är saftig och fyllig i och med att du använder keso och grädde. Du får den rätta sötman även utan sirap bara du steker vitkålen lite "knäckig" innan du monterar ihop kålpuddingen. Du som gillar vitkål kommer att älska det här.


Kålpudding á la LCHF
Betyg: 4.25
5 3
5 röster Visningar: 8338 Sparat: 393

Gör så här

Börja med att hacka löken fint.
Blanda köttfärs, grädde, ägg, lök och keso. Krydda med örtsalt och vitpeppar. Häll över smeten i en smord långpanna.

Stek den strimlade vitkålen i smör i en stekpanna. Den ska var mjuk och få fin knäckig färg. Bred över kålen på köttfärskakan i långpanna.

Koka upp vatten och häll i fonden, slå detta över kålpuddingen.

Grädda i 175-200 g ugn i ca 45 minuter.
När puddingen gått i ca 30 minuter i ugnen tar jag bort 3 dl av buljongen från puddingen och kokar ihop med grädden. Den ska reducera till ungefär hälften och kryddas med salt, peppar och soja.

Ät kålpuddingen med gräddsåsen och några osockrade lingon eller osockrad lingonsylt. Smaklig spis!

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

1- 1 1/2 vitkål , Smör, Blandfärs, Grädde, Ägg, Keso, Gul lök, Örtsalt, Vitpeppar, Kalvfond, Vatten, Spad, Grädde, Soja, Salt, Vitpeppar, Kryddpeppar, Smör

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
Monika46 Monika46
Recept: 752 st
Blev medlem: 28:e feb 2008
Kvinna Foruminlägg: 298 st Senast inloggad: 24:e maj 2012
Kokboken: 5498 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (3) Skriv en kommentar
Kålpudding á la LCHF
Helt underbart god.. Min man pratatde med våra icke LCHF vänner om denna under en hel kväll, han var helt lyrisk!
Skrivet av skanetosen. 27:e feb 2011, 10:37

Kålpudding á la LCHF
Mums. Tveklöst den godaste kålpudding jag ätit. Rekommenderas och kommer snart att lagas igen!
Skrivet av anipan. 13:e feb 2010, 16:42

Kålpudding á la LCHF
Kanonbra tips med keso istället för ris. Jag tog inga ägg då en i familjen är allergisk. Kokade kålen i bitar 10 minuter innan de stektes, för att snabba på rätten. Gott och lite kolhydrater. Gjorde ingen sås, vill vara sparsam med grädde- men den hade nog varit god.
Skrivet av clonesse. 23:e jan 2009, 22:08

Annons: