|
|
|
Kanelkaka med chokladbitar
För 12 personer.
70004
|
|
|
Kanelkaka med chokladbitar
| Betyg: |
05
0
0
|
0 röster |
Visningar: 819 |
Sparat: 46 |
Gör så här
Sätt ugnen på 160 grader.
Häll mjölet i en skål och finfördela smöret med fingrarna, eller kör mjöl och smör i en matberedare med kniv, så att det bildas en smulig massa. Rör i sockret och den hackade chokladen. Samla smuldegen med händerna till en liten degboll.
Tryck ut degen i en 18 cm kvadratisk form (brownieform) och jämna till ytan med en gaffel. Rör ihop mald kanel och strösocker. Strö halva kanelblandningen över degen. Grädda kakan 20-25 min, eller tills ovansidan har fått en varm gyllenbrun färg.
Ta ut kakan från ugnen och markera 12 rutor. Strö resten av kanelblandningen över den varma kakan. Låt kakan svalna i formen. Skär upp kakan efter markeringarna och lyft upp rutorna från formen. Rutorna håller sig färska i en lufttät burk upp till 5 dagar.
Smakvariation: Tillsätt rivet skal av 1 citron i mjölet, och uteslut chokladen och kanelen. Följ för övrig grundreceptet som ovan.
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
Vetemjöl,
Majsmjöl,
Smör,
socker,
mjölkchoklad,
Kanel,
socker
Skrivet för över 2 månader sedan
|
|
|
Det finns ännu ingen kommentar för detta recept.
|
|
|
|
|