|
|
|
Kantarellsoppa med sherry och västerbottens- och timjanstoast
För 4 personer.
Kantarellsoppa med sherry och västerbottens- och timjanstoast
| Betyg: |
55
3
0
|
3 röster |
Visningar: 4333 |
Sparat: 87 |
Gör så här
Fräs löken i lite av smöret och lägg i en kastrull. Fräs kantarellerna i resten av smöret tills de mjuknat och fått lite färg. Plocka ur några av dem till garnering och lägg resten i kastrullen med löken.
Häll på vatten, fond, sherry, grädde samt 2 dl av mjölken. Låt koka ihop en stund och mixa sedan. Häll på resten av mjölken och mixa en liten stund till. Värm upp och smaka av med salt och vitpeppar. Häll upp i skålar, garnera med några kantareller och ev lite färsk timjan.
Västerbottens- och timjantoast: Fördela västerbottensost och repad timjan på 4 skivor av bröden, salta och peppra och lägg på resterande skivor. Stek mackorna i smöret tills de blivit gyllenbruna och frasiga på båda sidor. Skär bort kanterna och dela bröden diagonalt.
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
Gul lök,
Smör,
Kantareller,
Vatten,
Vilt- och kantarellfond,
Sherry,
Grädde,
Mjölk,
Salt,
Vitpeppar,
Timjan,
Lantbröd,
Västerbottensost,
färsk timjan,
Salt,
Peppar,
Smör
Skrivet för över 2 månader sedan
|
|
|
Det finns ännu ingen kommentar för detta recept.
|
|
|
|
|