|
|
|
Kebbe trabolsie
För 4-6 personer.
Kebbe trabolsie
| Betyg: |
55
1
0
|
1 röst |
Visningar: 1803 |
Sparat: 24 |
Gör så här
1. Fyllningen: Finhacka löken och stek i smör tills den får färg. Tillsätt nötfärs och bryn ordentligt. Blanda ner pinjenötter och kryddor. Låt svalna.
2. Höljet: Mal köttet i köttkvarn. Häll iskallt vatten i kvarnen, lite i taget. Det går även bra att använda mixer om man strimlar kött först. Det är viktigt att färsen blir riktigt finmalen.
3. Låt bulguren ligga i blöt i cirka 10 minuter i lätt saltat vatten. Det ska vara så mycket vatten att det precis täcker. Mjuka sedan upp bulgurvetet med händerna. Blanda det malda köttet med bulguren. Tillsätt ägg och kryddor.
4. Fukta händerna i kallt vatten och gör äggformade bullar av massan. Håll bullen i ena handen och gör en så stor grop som möjligt med den andra handens pek- och långfinger. Lägg 1 rågad matsked fyllning i gropen. Nyp ihop öppningen så att bullen blir hel igen.
5. Hetta upp olja till fritering. 180 grader brukar vara en lagom temperatur. Testa om oljan är tillräckligt varm genom att fritera en brödbit, som snabbt ska få färg. Fritera bullarna tills de blivit mörkbruna. Servera på en gång.
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
Gula lökar,
Nötfärs,
Pinjenötter,
Smör,
Salt,
kryddblandning,
Paprikapulver,
Fransyska,
Vatten,
Bulgur,
Ägg,
Korianderfrön,
Salt,
Paprikapulver,
Olja
Skrivet för över 2 månader sedan
|
|
|
Det finns ännu ingen kommentar för detta recept.
|
|
|
|
|