|
|
|
Kerstins chokladtryffeltårta
För 8-10 personer.
Kerstins chokladtryffeltårta
| Betyg: |
4.55
2
1
|
2 röster |
Visningar: 2404 |
Sparat: 12 |
Gör så här
Smält smöret i en kastrull. Ta kastrullen från spisen och rör i kakao, strösocker och vaniljsocker, ägg och vetemjöl. Häll formen i en form med löstagbar botten. Grädda i ca 20 minuter i 175 grader. Kakan ska vara lite kladdig.
Tryffel: Hacka den vita chokladen grovt. Koka upp vispgrädden och smöret i en kastrull. Ta kastrullen från spisen och rör i den hackade chokladen, låt den smälta och rör om, Ställ in tryffeln i kylen och låt den halvstelna, det tar lite mer än en timme. Rosta pinjenötterna i torr stekpanna på medelvärme tills de får lite färg. Bred tryfflen över kakan och strö över pinjenötterna. Ställ tårtan kallt till nästa dag.
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
Smör,
Kakao,
socker,
Vaniljsocker,
Ägg,
Vetemjöl,
Vit choklad,
Vispgrädde,
Smör,
Pinjenötter
Skrivet för över 2 månader sedan
|
|
Kerstins chokladtryffeltårta
 |
Har bara smakat botten på denna chokladtryffeltårta med jag kan bara säga att den var underbart god, kan tänka mig att den blir ännu godare med den vita chokladtryfflen till.
Det blir en fyra eftersom jag inte smakat hela chokladtryffeltårtan. |
| Skrivet av annica99. 5:e nov 2008, 08:08 |
|
|
|
|
|