Användarnamn: Lösenord:

Kladdkaka med kanel- och kardemummafudge

För 12 personer.

Med denna kladdkaka vann jag Kladdkake-SM 2009! Det som gör det lilla extra är den lena mjölkchokladfudgen som är smaksatt med kanel och kardemumma.


Kladdkaka med kanel- och kardemummafudge
Betyg: 4.85
9 6
9 röster Visningar: 4236 Sparat: 257

Gör så här

Vispa ägg och socker. Blanda de torra ingredienserna i en skål och vänd ner i äggvispet. Smält smöret och rör ner det.

Häll smeten i en smord och bröad form med löstagbar kant (24 cm i diameter). Grädda i nedre delen av ugnen i 175 grader, 18 minuter. Låt den svalna något.

Stöt kanelstängerna och kardemumman lätt i en mortel. Koka upp grädde, honung och kryddor. Ta bort kastrullen från värmen och låt grädden dra i 10 minuter. Hacka chokladen och lägg den i en skål. Koka upp grädden igen och sila den över chokladen. Rör tills fudgen blir slät, bred sedan ut den över kladdkakan. Ställ in i kylen att stelna.

Servera med lättvispad grädde.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Ägg, socker, Vetemjöl, Kakao, Vaniljsocker, Salt, Smör, Vispgrädde, Honung, kanelstänger, Kardemummakärnor, mjölkchoklad

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
allimac allimac
Recept: 7 st
Blev medlem: -
Kvinna 31 år Foruminlägg: 10 st Senast inloggad: 10:e feb 2012
Kalmar Kokboken: 1678 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (6) Skriv en kommentar
Kladdkaka med kanel- och kardemummafudge
Kan man inte helt enkelt bra använda "vanlig" kardemumma och kanel? Ska absolut testa denna kaka, verkar jättegod!

Agnetha
Skrivet av a2hollst. 22:a dec 2010, 14:59

Kladdkaka med kanel- och kardemummafudge
Jättegod, jag hade desvärre lite för bråttom och hällde kardemumman i smöret.
Därför gjorde jag inte fudgen.
Så det blev en kladdkaka med kardemumma och stora chokladbitar i vilket inte heller smakade helt illa ;o).
Skrivet av Tingeling13. 17:e jan 2010, 16:04

Kladdkaka med kanel- och kardemummafudge
jag tyckte själv denna var lite för mycket socker i... men annars god. en annan tyckte detta var den godaste han ätit... spännande smaker
Skrivet av sarco. 14:e jan 2010, 20:45

Kladdkaka med kanel- och kardemummafudge
En supergod kladdkaka som naturligtvis passar extra bra i juletid.
Den gjorde helt klart succé hos oss också!
Tack för ett mycket gott recept och ett stort grattis till din vinst!
Skrivet av Born61. 21:a dec 2009, 08:28

Kladdkaka med kanel- och kardemummafudge
Har just blivit bjuden på denna kaka av en arbetskompis och det är den godaste jag ätit.
Jag som inte ens är så förtjust i kardemumma.
Är glad att jag hittat receptet här. Blir nog en favorit till jul.
Skrivet av holeva. 20:e nov 2009, 15:36

Annons: