Köttbullar i ugn
Mitt absoluta favoritrecept för att göra köttbullar. Istället för att stå i stekos i evigheter sköter dessa sig själva i ugnen, färdiggräddade på 10 minuter. De blir inte mindre runda än de jag får till i stekpannan, och alla blir dessutom lika stora.
Smeten kan man ta vilken som helst, den nedan är ett enkelt "basrecept".
Lycka till!
Smeten kan man ta vilken som helst, den nedan är ett enkelt "basrecept".
Lycka till!
Gör så här
Tag ett matskedsmått och doppa i vatten och tag ut köttbullar och placera tätt intill varandra på en plåt (de krymper lite i ugnen)
Stek i mitten av ugnen i 250 grader i tio minuter.
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
Köttfärs, Osötat ströbröd , Potatismjöl, Mjölk, Ägg, Salt, Svart- eller vitpeppar, Råriven gul lök
Visningar:
20430
20430
Sparat:
339
339
... i Min kokbok
... i Min matsedel
... i inköpslista
KOMMENTARER (8)
4.2Till och med jag som av någon konstig anledning aldrig får ordning på köttbullar lyckades med dessa!!! Hade i lite mer peppar men de vart suveräna!!!!
Tack för receptet!
Snabbt o bra, men ska nog ha i lite mer krydda nästa gång.
Mycket gott och väldigt smidigt att laga i ugn. Jag la till en matsked honung och stekte på köttbullarna lite för att få en stekyta. Annars följde jag receptet.
Tack för receptet, sexdubblade satsen, så nu är julköttbulalrna klara, har nog aldrig gjort så många köttbullar så smidigt., slippa försteka dem , toppen!
Det var gott! Har gasugn så fick ha lägre temperatur (ca 200 grader) och plåten så högt upp som möjligt, men då blev tiden kanske 13 min..
I alla fall.. väldigt god basrecept! Maken och dottern (3 år) var också väldigt nöjda.