Användarnamn: Lösenord:

Koka sparris grundrecept

För 2 personer.

Att äta nykokta mjälla sparrisar med kokt potatis, stekt kassler och hollandaisesås är nog bland det godaste som finns.

Koka sparris grundrecept
83317
Koka sparris grundrecept
Koka sparris grundrecept
Koka sparris grundrecept

Koka sparris grundrecept Koka sparris grundrecept
Betyg: 45
1 2
1 röst Visningar: 8422 Sparat: 137

Gör så här

Vit sparris kan skalas med potatisskalare. Börja ca 2 cm nedanför toppen, där "fjällen" slutar. Se till att allt skal kommer med, annars blir det hårda trådar kvar. Skär av lite i nedre delen om den är torr och träig. Grön sparris behöver oftast inte skalas, bara om den verkar grov.

Koka upp lättsaltat vatten med lite citronsaft, sockret och en klick smör eller olja. Låt sparrisen sjuda (inte koka) i 10 -15 minuter för vit sparris och 5–10 minuter för grön sparris, beroende på vilket tuggmotstånd som önskas. Bästa sättet att känna om den är färdigkokt är att ta upp en sparris, skära av en liten bit och smaka om den är färdig eller ej.

Skall sparrisen sparas till senare tillfälle bör den kylas ner så fort som möjligt och sedan förvaras i sitt spad. Kokt sparris håller sig fräsch i kylskåp upp till en vecka.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Sparris, Citron, socker, Smör, Salt, Vatten

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
Countrygirl Countrygirl
Recept: 28 st
Blev medlem: 15:e feb 2008
Kvinna 47 år Foruminlägg: 372 st Senast inloggad: 26:e maj 2012
Tranås Kokboken: 145 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (2) Skriv en kommentar
Koka sparris grundrecept
Tack för tipset!
Skrivet av maudlu. 7:e maj 2010, 18:11

Koka sparris grundrecept
Toppen Jag har aldrig kokat sparris så detta är perfekt för mig.
Skrivet av Claristar. 27:e apr 2010, 17:13

Annons: