|
|
|
Kryddstark köttfärslimpa med tamaridsås
För 4 personer.
31251
|
|
|
Kryddstark köttfärslimpa med tamaridsås
| Betyg: |
05
0
1
|
0 röster |
Visningar: 1240 |
Sparat: 16 |
Gör så här
Kör löken, ingefäran, chilifrukterna, yoghurten, vitlöken och korianderbladen i en mixer tills det blir till en smet. Häll över röran i en liten skål.
Lägg färsen i en mellanstor bunke och rör i kryddsmeten samt resten av ingredienserna, utom pressad citron.
Blanda färsen och ingredienserna grundligt, i ett par minuter, så att örterna och kryddorna är jämnt fördelade.
Fukta händerna och forma färsen till en rund eller avlång limpa. Se till att ytan är jämn utan sprickor.
Lägg köttfärslimpan i mitten på en bit aluminiumfolie som är stor nog att täcka översidan av limpan lite löst, så att det är luft mellan folien och limpan. Låt den stå i 20-30 minuter och sätt på ugnen på 225 grader.
Lägg den inslagna limpan på en bakplåt och ställ in den i ugnen i 20 minuter. Vik sedan undan folien så atto vansidan på köttfärsen får färg.
Låt sen stå inne i ugnen ytterligare 5-7 min, tills köttfärslimpan är vackert brun.
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
Lök,
Ingefära,
Grön chilifrukt,
naturell lättyoghurt,
Vitlök,
korianderblad,
Lamm- eller nötfärs,
Majsmjöl,
Chilipulver,
Garam masala,
Citron,
Muskotblomma
Skrivet för över 2 månader sedan
|
|
Kryddstark köttfärslimpa med tamaridsås
 |
Den här ska nu lagas till låter super gott..tycker om starkmat. Ha de gött |
| Skrivet av saab88. 14:e okt 2011, 15:08 |
|
|
|
|
|