Användarnamn: Lösenord:

Lammgryta med kanel och anissmak

För 8 personer.

I lammgrytan har vi stekt tärnad lammrostbiff, det kan tyckas vara en lyxig styckningsdetalj att använda i gryta, men köttet är mycket mört och fint. Det går förstås också bra att använda grytbitar av lammbog eller rygg men då ska koktiden förlängas. Servera gärna den smakrika grytan med bulgur. Bulgur är krossat vete som ofta serveras till gryträtter, främst i de arabiska länderna.


Lammgryta med kanel och anissmak
Betyg: 55
1 1
1 röst Visningar: 951 Sparat: 20

Gör så här

Skär köttet i cm-stora tärningar. Skala och grovhacka lök, vitlök, morot och rotselleri.

Bryn köttet i olivolja i omgångar i en stekpanna. Lägg över det i en gryta. Rör ner tomatpuré och råsocker och låt det fräsa i ca 2 min.

Tillsätt lök, vitlök, morot och rotselleri, salt, kalvfond, tomater, och kryddor. Låt koka ca 45 min med lock. Ta av locket och koka ytterligare ca 10 min, tills tomatsåsen reduceras och blir lite tjockare.

Garnera med citronskal.

Servera lammgrytan med bulgur och sallad.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

lammrostbiff, Gula lökar, vitlöksklyftor, Morot, Rotselleri, Olivolja, Tomatpuré, Råsocker, Salt, Koncentrerad kalvfond, hela tomater, Rosmarin, Hel kanel, kryddnejlikor, Stjärnanis, Koriander, Röd spansk peppar, Citronskalsstrimlor, Bulgur, Sallad

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
begeanka begeanka
Recept: 386 st
Blev medlem: 30:e aug 2008
Kvinna 38 år Foruminlägg: 24 st Senast inloggad: 20:e apr 2012
ärla Kokboken: 3302 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (1) Skriv en kommentar
Lammgryta med kanel och anissmak
Jättegott!!!!
Skrivet av vintana. 29:e okt 2010, 19:05

Annons: