|
|
|
Len pannacotta
För 8-10 personer.
82497
|
|
|
Len pannacotta
| Betyg: |
4.65
5
3
|
5 röster |
Visningar: 13801 |
Sparat: 335 |
Gör så här
Lägg gelatinbladen i i kallt vatten i ca 5 minuter. Snitta vaniljstången på längden och skrapa ur fröna.
Blanda grädde, farinsocker, vaniljfrön, vaniljstång och espressopulver i en kastrull. Värm tills första bubblan syns. Ta upp vaniljstången. Rör ner gelatinbladen och låt dom smälta i grädden.
Fördela blandningen i portionsglas och ställ kallt i minst 6 timmar.
Rosta kokosen i en torr panna under omrörning. Häll över på ett fat.
Smält socker och vatten i en kastrull. Koka upp på medelvärme tills lagen fått lite färg, ta kastrullen från plattan.
Vik försiktigt bort bladen på physalisen och doppa en i taget först i sockerlagen och sedan direkt i kokosen. Garnerna pannacottan med den överblivna kokosen och servera med physalisen.
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
Gelatinblad,
Vaniljstång,
Vispgrädde,
Brun farin,
Espressopulver,
Kokos,
Physalis,
Strösocker,
Vatten
Skrivet för över 2 månader sedan
|
|
Len pannacotta
 |
Mums! Tack för receptet-sagolikt gott :P Dessutom jättelätt att göra så betyget blir en solklar femma :) |
| Skrivet av TE72. 6:e mar 2011, 16:38 |
Len pannacotta
 |
Jättegod har lagat den här pannacottan många gånger Snabbt o enkelt. |
| Skrivet av mtorp. 4:e feb 2011, 08:54 |
Len pannacotta
 |
Verkligen len pannacotta med god smak! Rekommenderas å´ det varmaste om man gillar kaffesmak. Denna kommer jag att göra igen. Hade inte pysalisen till men det funkade fint ändå. |
| Skrivet av carskoo. 6:e jan 2011, 14:36 |
|
|
|
|
|