Användarnamn: Lösenord:

Mango chutney kyckling

För 4 personer.

Fick reseptet av min kompis Gillsan den e såå lätt att göra och jätte god!!


Mango chutney kyckling
Betyg: 4.75
7 7
7 röster Visningar: 9756 Sparat: 92

Gör så här

Strimla och stek filéerna med lite salt och peppar. Hacka paprikan och blanda med kycklingen så den får steka med lite i slutet.

Blanda de övriga ingredienserna och blanda det med kycklingen. Lägg allt i en form och in i ugnen i ca 15 min

Servera rätten med pasta, gärna färsk!

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Kycklingfilé, Röd paprika, Crème fraiche, Grädde, Curry, Mango chutney, Sambal Olek, Salt, Peppar

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
mammamus mammamus
Recept: 39 st
Blev medlem: 2:a nov 2007
Kvinna 38 år Foruminlägg: 90 st Senast inloggad: 17:e maj 2012
östra ljungby Kokboken: 2020 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (7) Skriv en kommentar
Mango chutney kyckling
Hade denna maträtt till helgens kalas och den var mycket uppskattad!
Hade dock gjort lite ändringar innan då jag fräste med lite pressad vitlök samt kryddade med lite av curryn redan vid stekningen. Använde inte heller så mycket curry som i receptet. Hade fyrdubblat receptet och det gick totalt sett åt en burk till allt.
Gott, lätt och festligt!
Skrivet av curlygirl. 19:e apr 2011, 10:20

Mango chutney kyckling
Saknar graderna i ugnen men 200 blir väl bra....
Skrivet av brocke. 25:e sep 2010, 17:38

Mango chutney kyckling
Jag har haft samma recept länge, det är en av favoriterna.Brukar dela filen i mitten och sen strimla den(inte för smått) snabbsteker och sen låter jag allt ligga och koka medans man gör jasmin ris till och så har jag i polmmon i stället för paprika annars är det samma.
Skrivet av williamg. 12:e nov 2009, 19:14

Mango chutney kyckling
Jättegott! Denna rätt kommer jag säkert göra fler gånger.
Skrivet av bjuranna. 5:e okt 2008, 19:39

Mango chutney kyckling
Det här är en fantastisk rätt. Jag har aldrig haft créme fraiche i utan bara grädde och då oftast vispad grädde, som ger en viss "fluffighet" till rätten. Skall prova med creme fraiche någon dag. En snabb sökning får mig då att se att den rätt vi brukar göra är "Kycklingfilé med mangotäcke". Rekommenderas!
Skrivet av HiScore. 19:e jul 2008, 21:14

Annons: