Användarnamn: Lösenord:

Marockansk köttfärsfylld zucchini

För 2 personer.

En enkel vardagsrätt där jag hottat upp 80-tals klassikern med marockanska kryddor.


Marockansk köttfärsfylld zucchini
Betyg: 05
0 0
0 röster Visningar: 2652 Sparat: 13

Gör så här

Stek lök och köttfärs i smör och rör i kryddblandningen. Antingen färdigköpt eller egen.

Den jag har heter Maroccan Sun och kommer från Stockholm och en kedja som heter Oil and Vinegar. Det är roligare att göra egen men går snabbare med färdigköpt. Den färdigköpta innehåller samma kryddor som min egen kryddblanding fast jag har tillsatt några egna. Jag har inget direkt recept på min kryddblanding utan freestylar alltid. Den smakar olika från gång till gång beroende på vilka mängder jag portionerar. Det blir dock alltid gott. Försök själv och gör din egen blend.

Halvera zucchini på längden och gröp bort kärnhuset med en sked. Fyll zucchinin med köttfärsen och häll över lite riven ost och ställ in i ugn ca 15 - 20 min tills zucchinin har mjuknat och osten fått färg.

Servera med turkisk yoghurt.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Köttfärs, Zucchini, Gratängost, Gul lök, Smör, maroccan sun kryddblandning, Spiskummin, korianderfrö, Kanel, senapsfrö, Ingefära, chili, Honung, Apelsinskal, Paprika, Salt, Peppar, Persilja, bockhornsklöver, Limesaft

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
marisa_fjarem marisa_fjarem
Recept: 5 st
Blev medlem: 28:e sep 2008
Kvinna Foruminlägg: 0 st Senast inloggad: 19:e sep 2009
Stockholm Kokboken: 4 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (0) Skriv en kommentar
Ladda upp en bild till detta recept

Källa

Du måste ange källa om du laddar upp en bild.

Kommentar


Betyg
           
Annons: