|
|
|
Maya´s snabba kycklinggratäng
För 4 personer.
24576
|
|
|
Maya´s snabba kycklinggratäng
| Betyg: |
45
6
5
|
6 röster |
Visningar: 8376 |
Sparat: 471 |
Gör så här
Lägg kyckling köttet (utan skinn och ben) i en eldfast form. Lägg över champinjoner, sparris, strimlad paprika och ananas i bitar. Ananasen ska täcka gratängen innan man lägger på såsen.
Rör ihop grädde och crème fraiche med kryddorna och chilisåsen. Blanda väl och smaka så det inte är beskt! Tillsätt lite mer Chilisås i sådana fall. Strö över riven ost. In i ugnen på 200grader ca 20 minuter eller tills riset är klart!
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
Kyckling,
Röd paprika,
Sparris,
Champinjoner,
Crème fraiche,
Matlagningsgrädde,
Mango chutney,
Curry,
Chilisås,
Svartpeppar,
Färsk ananas,
Riven ost
Skrivet för över 2 månader sedan
|
|

Maya´s snabba kycklinggratäng
 |
Jag gjorde denna utan sparris, men med färska champinjoner. Hur gott som helst, men jag tror att jag nästa gång ska ha i cashewnötter, för jag tror att det skulle kunna lyfta den här rätten upp till en femma i betyg. Tack för att du delade med dig av ett otroligt gott recept! |
| Skrivet av ladysophy. 15:e maj 2012, 18:52 |
Maya´s snabba kycklinggratäng
 |
Smaken är ju olika, jag har provat även med färsk svamp och sparris och jag tycker det blir godast med konserverad :)
Och sen kan jag berätta att djupfryst ananas funkade med kanon! |
| Skrivet av SDMaya. 8:e okt 2010, 17:29 |
Maya´s snabba kycklinggratäng
 |
Hur kan du använda burk konserververade champinjoner och sparris men insistera på att köpa färsk ananas?? |
| Skrivet av Jennianni. 8:e okt 2010, 09:17 |
Maya´s snabba kycklinggratäng
 |
Mycket god kycklingrätt.
Använde färska sparrisar från egen odling
samt färska champinjoner som stektes
upp först. Med färska ingredienser istället för burk-
mat är den värd 5 stjärnor, men då blir den ej så snabb
att tillaga. |
| Skrivet av SPELA. 21:a maj 2008, 23:23 |
Maya´s snabba kycklinggratäng
 |
En god matträtt, enkel att göra. Även god att ha i matlåda dagen efter. Kommer att göra den flera gånger, tog lite mera av både svampen och sparrisen. |
| Skrivet av 2233319. 17:e maj 2008, 23:22 |
|
|
|
|
|