Användarnamn: Lösenord:

Mjuksega chokladbitar

För 30 personer.

Kommer från tidningen Året Runt någon gång på 80-talet. Jättegod, nästan som konfekt! Till kaffet med en klick lättvispad grädde kan de ersätta desserten.

Mjuksega chokladbitar
33214

Mjuksega chokladbitar Mjuksega chokladbitar
Betyg: 4.55
4 3
4 röster Visningar: 2351 Sparat: 226

Gör så här

Smält margarin och blockchoklad tillsammans i en kastrull på svag värme. Rör ner ägg, strösocker, salt, hackade nötter och vetemjöl.
Bred ut smeten i en bakpappersklädd liten långpanna.

Grädda i nedre delen av ugnen i 200º i 12-15 minuter.

Hacka blockchokladen och strö över den varma kakan. Sätt in kakan några minuter igen så att chokladen smälter. Bred chokladen över kakan och "mönstra" eventuellt med en gaffel innan chokladen stelnat. Skär kakan i bitar när den kallnat.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Margarin, Mörk blockchoklad, Ägg, Strösocker, Vaniljsocker, Salt, Hasselnötter, Vetemjöl, Mörk blockchoklad

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
Annras Annras
Recept: 106 st
Blev medlem: 11:e maj 2008
Kvinna 66 år Foruminlägg: 445 st Senast inloggad: 30:e maj 2012
Ystad Kokboken: 394 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (3) Skriv en kommentar
Mjuksega chokladbitar
Jättegod, fungerar bra utan nötter också om det finns allergiker.
Skrivet av carnis. 29:e jun 2010, 21:43

Mjuksega chokladbitar
Kanongod, som en kladdkaka fast i portionsbitar. Tänkte att jag skulle frysa in dem och då blir det ju perfekt att bjuda på när vänner kommer förbi på en fika.
Skrivet av natrup. 10:e nov 2009, 22:26

Mjuksega chokladbitar
Mmm Bakade denna kaka förra helgen,den blev riktigt god. Bytte ut blockchokladen som skulle vara i kakan till marabou mintchoklad. Funkade bra men nästa gång jag bakar den blir det 50 g av varje.
Tack för receptet :)
Skrivet av Pandy. 29:e jan 2009, 21:27

Annons: