Användarnamn: Lösenord:

Morots- och kardemummamuffins

För 12 muffins

Milt kryddade och toppade med citrussmakande mascarponekräm är de muffinsen precis vad du behöver när du längtar efter något gott.
De är inte för söta, men har en perfekt kombination av knaprighet, smulighet, krydda, sötma och krämighet. Plus en gnutta av det där extra som en muffins alltid ska ha.

Morots- och kardemummamuffins
45228

Morots- och kardemummamuffins Morots- och kardemummamuffins
Betyg: 05
0 0
0 röster Visningar: 1352 Sparat: 25

Gör så här

Sätt först ugnen på 180 grader. Ställ muffinsformarna i muffinsplåtens fördjupningar.

Häll sockret i en skål. Krossa eventuella klumpar med en gaffel. Vispa ner olja och ägg. Rör ner apelsinskal, krossade kardemummakärnor och ingefära. Vänd ner mjölet och sist morotsriv och nötter.

Skeda över smeten i pappersformarna och grädda cirka 20 minuter tills muffinsen rest sig. Kontrollera att de är färdiga med en provsticka. Lägg över på galler att svalna.

Rör ihop mascarpone, apelsinskal, citronsaft och florsocker i en skål och fördela krämen över muffinsen.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Farinsocker, Solrosolja, Ägg, Apelsin, Kardemummakapslar, Mald ingefära, Extra fint vetemjöl, Morot, Valnötter, Mascarpone, Apelsin, Citronsaft, Florsocker

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
Bodil56 Bodil56
Recept: 1820 st
Blev medlem: 5:e jan 2008
Kvinna 55 år Foruminlägg: 77 st Senast inloggad: 6:e maj 2012
Malmö Kokboken: 1493 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (0) Skriv en kommentar
Ladda upp en bild till detta recept

Källa

Du måste ange källa om du laddar upp en bild.

Kommentar


Betyg
           
Annons: