Användarnamn: Lösenord:

Nigellas kolapaj

För 10 personer.

Kladdig och maffig paj.


Nigellas kolapaj
Betyg: 45
1 1
1 röst Visningar: 1546 Sparat: 33

Gör så här

Kör kex, smör och hackad choklad i en mixer tills det blir samma konsistens som fuktig jord. Pressa ut degen i en pajform på ca 23 cm, se till att det blir jämnt och slätt. Frys i minst en timme så det blir rejält hårt.

Låt under tiden glassen halvtina så att det går att skopa upp den och bred sedan ut den jämnt över kexbotten i formen. Täck med plastfolie och ställ i frysen igen.

Smält ihop smör med sirap, socker och salt i en kastrull och låt det koka i 5 minuter. Ta av kastrullen från plattan och rör ned bourbon och grädde. Rör till en slät sås och låt den svalna, men inte bli kall. Häll den sedan över glassen och ställ i frysen igen. När den har frusit till, täck återigen med plastfolie.

Vid servering, ta ur hela pajen ur formen och skär upp i portionsbitar. Blir det någonting över så ställ tillbaka den snabbt i formen, täck med plastfolie och ställ tillbaka i frysen.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

botten, Digestivekex, rumstempererat, Mörk choklad, mjölkchoklad, glassfyllning, valfri glass, topping, Ljus sirap, ljust muscovadosocker, Salt, Smör, bourbon, Vispgrädde

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
majamia majamia
Recept: 101 st
Blev medlem: 21:a mar 2008
Kvinna 41 år Foruminlägg: 795 st Senast inloggad: 22:a maj 2012
Genarp Kokboken: 525 st Skriv i gästboken
Andra recept
Lyxig chokladkolapaj
Lyxig chokladkolapaj
Inaktiv-Medlem
över 2 månader
Kolapaj
Kolapaj
Lilljeppe
över 2 månader
Kolapaj  med sommarens bär
Kolapaj med sommarens bär
imse
över 2 månader
Pekannöt- och kolapaj
Pekannöt- och kolapaj
peekaboo
över 2 månader
Kommentarer (1) Skriv en kommentar
Nigellas kolapaj
Kansek lite Tokajer 5 pt?
Skrivet av bnap. 13:e feb 2010, 17:33

Annons: