Användarnamn: Lösenord:

Nyttigare paj med soltorkade tomater och kassler

För 4 personer.

God paj med nyttigt och smakrikt skal samt god fyllning. Philadelphiaosten som klickades över blev verkligen pricken över i. Degen är, som jag skrivit nedan, lite "stor" och jag hade bara en normalstor form. Så jag slängde kanske ca 1 dl deg för att det inte skulle bli för mycket. Dvs lägger du skalet i en större form är risken att du får öka innehållet lite grann!

Nyttigare paj med soltorkade tomater och kassler
73573
Nyttigare paj med soltorkade tomater och kassler
Nyttigare paj med soltorkade tomater och kassler
Nyttigare paj med soltorkade tomater och kassler

Nyttigare paj med soltorkade tomater och kassler Nyttigare paj med soltorkade tomater och kassler
Betyg: 4.85
8 2
8 röster Visningar: 22204 Sparat: 574

Gör så här

Sätt ugnen på 200 grader.

Blanda de torra ingredienserna. Blanda sedan ner resten av ingredienserna och gör till en smidig deg. Blir den lite för kladdig kan du ha i lite mer grahamsmjöl. Smörj en stor form (detta är alltså ett större skal än dom vanliga "3 dl mjöl"pajerna) och tryck ut degen. Nagga noga med en gaffel och ställ in mitt i ugnen. Förgrädda i 7-9 minuter och ta sedan ut för att den ska få kallna.

Under tiden som skalet kallnar kan du hacka kassler (jag tog bort kanterna men det är en smaksak) och strö det i botten av pajen. Strimla sedan de soltorkade tomaterna fint och strö över. Sätt en liten kastrull på en platta och hetta upp. Hacka löken i lagom små bitar och fräs (utan fett) i ca 1 minut på spisen. Strö detta över kasslern och tomaterna. Lägg sedan i spenaten i kastrullen och rör om mycket till de minskat markant i storlek. Lägg de överst i pajen.

Blanda mjölk och ägg i en liten skål, lägg ner osten och rör om noga. Häll detta över alltsammans. Klicka sedan philadelphiaost överst. Hit kan pajen förberedas. Kan stå i kylskåp i ca 1-2 dagar. Jag gjorde min kvällen innan.

Sätt ugnen återigen på 200 grader och ställ sedan in pajen mitt i ugnen. Efter ca 30 minuter ska den vara klar. Jag lät den stå inne i 30 minuter, sen ökade värmen till ca 250 och tog ut den 3 minuter senare, bara för att ge den lite mer färg.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Vetemjöl, Rågmjöl, Grahamsmjöl, Salt, Oregano, Bakpulver, soltorkad tomat, Filmjölk, Flytande margarin, Mjölk, Kassler, Soltorkade tomater, salladslökar, Spenat, Ost, Ägg, Mjölk, Philadelphiaost

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
Ulrika91 Ulrika91
Recept: 133 st
Blev medlem: 10:e maj 2009
Kvinna 20 år Foruminlägg: 336 st Senast inloggad: 17:e maj 2012
Göteborg Kokboken: 1138 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (2) Skriv en kommentar
Nyttigare paj med soltorkade tomater och kassler
Super god!! Hade inte i soltorkade tomater i pajskalet men trots det blev det jätte gott. Mycket godare än andra pajskal jag gjort och fyllningen var även den en hit :)
Skrivet av Annika91. 10:e maj 2012, 14:29

Nyttigare paj med soltorkade tomater och kassler
Den här pajen är så otroligt god! Jag var lite lat och gjorde bara en vanlig pajbotten dock. Säkert ännu godare (om det är möjligt) att göra bottnen enligt receptet. Tack för detta superrecept.
Skrivet av Amamatryd. 4:e mar 2012, 16:56

Annons: