Användarnamn: Lösenord:

Ölmarinerade fläskfilémedaljonger med shitakesvamp, äpple och morotstzatziki

För 4 personer.

Den här tzatzikin är något av det godaste jag har kommit på. Den bara smälter i munnen och har en supergod och krämig smak. Jag skulle kunna äta upp hela byttan i ett nafs. Ni bara måste prova! Köttet, som marineras i favoritölen Leffe, och salladen är riktigt goda de med. En riktig festmåltid att bjuda på helt enkelt.

Ölmarinerade fläskfilémedaljonger med shitakesvamp, äpple och morotstzatziki
99942

Ölmarinerade fläskfilémedaljonger med shitakesvamp, äpple och morotstzatziki Ölmarinerade fläskfilémedaljonger med shitakesvamp, äpple och morotstzatziki
Betyg: 05
0 4
0 röster Visningar: 1712 Sparat: 69

Gör så här

Rör ihop alla ingredienserna till marinaden. Ansa fläskfilén, skär till ca 1½ cm tjocka medaljonger och lägg allt i en påse ett par timmar. Ta fram köttet någon timme innan det är dags att steka.

Skala morötterna och riv på de små hålen på ett rivjärn eller mandolin. Hetta upp en kastrull med några dl vatten på botten. Lägg morotsrivet i ett durkslag och sätt över kastrullen med ett lock ovanpå. Låt stå ca 5-10 minuter. Rör om då och då så att allt blir genommjukt.

Hetta upp en panna med lite smör och pressa i vitlöken. Låt vitlöken ligga i max 30 sekunder. Peta ner den stekta vitlöken i en skål och blanda ihop med crème fraîche, kryddor och moroten.

Strimla äpplet och rödlöken tunt. Blanda ihop med sköljd ruccola och tärnad avocado.

Skär broccolin till mindre träd och skär bort den träiga delen på sparrisen. Ångkoka med lite salt i ca 8 minuter.

Skär shitakesvampen till munsbitar och tag ur köttet ur påsen. Stek allt i lite smör och salta och peppra eventuellt lite extra. Stek fläskfilémedaljongerna ca 3 minuter per sida så att de inte blir torra. Pensla gärna med lite av marinaden.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Öl, Vitlök, Spansk peppar, Dijonsenap, hickorysås, Soja, Salt, Peppar, Fläskfilé, morötter, Vitlök, Crème fraiche, Salt, Peppar, Oregano, Persillade, ruccola, Rött äpple, avokados, Röd lök, Broccoli, Sparris, Shitakesvamp

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
MadLandley MadLandley
Recept: 2 st
Blev medlem: 30:e aug 2011
Kvinna Foruminlägg: 3 st Senast inloggad: 21:a feb 2012
Stockholm Kokboken: 2 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (4) Skriv en kommentar
Ölmarinerade fläskfilémedaljonger med shitakesvamp, äpple och morotstzatziki
Hej Maritah.

Vanliga, färska champinjoner är lätta att få tag i och blir troligtvis precis lika gott.
Ha på lite salt, peppar och vitlökspulver så blir det mumsfilibabba :)

Mvh
Madeleine
www.landleyskok.se
Skrivet av MadLandley. 2:a nov 2011, 22:24

Ölmarinerade fläskfilémedaljonger med shitakesvamp, äpple och morotstzatziki
Kan du föreslå någon annan svamp som passar till denna intressanta rätt?
Skrivet av maritahscarpa. 2:a nov 2011, 22:17

Ölmarinerade fläskfilémedaljonger med shitakesvamp, äpple och morotstzatziki
Vad kul att höra!
I min egna matblogg (som receptet kommer ifrån) www.kryddadekoket.se finns över 300 recept som jag har knåpat ihop. Kan nästan garantera att det finns några fler som skulle passa även för kungen. Som sagt, rolig med feedback – det värmer i hjärtat :)

Mvh
Madeleine
Skrivet av MadLandley. 4:e okt 2011, 18:13

Ölmarinerade fläskfilémedaljonger med shitakesvamp, äpple och morotstzatziki
det här var ju läskigt gott! det blev en söndagsmiddag som hette duga.. kommer defenitivt göras om även om kungen kommer på besök! shitakesvamp hade jag inte ätit förut. mycket gott!
Skrivet av Jonsson069. 4:e okt 2011, 18:07

Annons: