|
|
|
Piroger med köttfärsfyllning
För 10-16 personer.
72307
|
|
|
Piroger med köttfärsfyllning
| Betyg: |
4.75
75
62
|
75 röster |
Visningar: 37235 |
Sparat: 2571 |
Gör så här
Smält margarinet i en kastrull. Häll i mjölken och låt det hela bli fingervarmt (37 grader). Smula ner jästen och rör ut den. Tillsätt salt, ägg och mjöl. Arbeta till en smidig deg. Låt degen jäsa medan du gör fyllningen.
Fyllning:
Skala och hacka löken. Skala morötterna och riv de på rivjärn. Smält margarinet/matoljan i en stekpanna och fräs löken och mörötterna mjuka. Tillsätt köttfärsen och den hackade vitlöksklyftan. Krydda med salt, peppar, tomatpuré och soja. Låt fyllningen svalna.
Arbeta degen smidig. Dela degen i 16 delar. Kavla ut varje del till en tunn rund platta. Lägg några matskedar fyllning på den ena sidan av varje platta. Vik över den andra sidan och tryck ihop kanterna med en gaffel.
Låt pirogerna jäsa på en bakplåtspapperklädd plåt i 15 minuter. Pensla pirogerna med en blandning av ägg och mjölk. Grädda pirogerna i mitten av ugnen, på 225 grader i 10-15 minuter.
Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)
Margarin,
Mjölk,
Jäst,
Salt,
Ägg,
Vetemjöl,
Nötfärs,
Vitlök,
morötter,
Gula lökar,
Tomatpuré,
Soja,
Margarin,
Salt,
Svartpeppar,
Ägg,
Mjölk
Skrivet för över 2 månader sedan
|
|

Piroger med köttfärsfyllning
 |
Det blir soppa och piroger innan jobbet ikväll.
Jättegoda. Jag hade en del färska champinjoner kvar i kylskåpet som jag hacka och stekte med morötterna.
Receptet på pirogerna kommer att andvändas flitigt här framöver. muumsssss |
| Skrivet av Mamisen. 25:e jan 2012, 15:16 |
Piroger med köttfärsfyllning
 |
Väldigt goda och väldigt lätt att baka. Degen var enkel, blev fantastiskt god och var skön att jobba med. Gjorde dubbel sats köttfärsröra vilket jag tyckte blev lagom. Fyllde mina med mycket fyllning och med en sallad så orkade jag bara en. Nästa gång kryddar jag fyllningen lite mer friskt och vågat så det får lite mer schvung.
Provade även en variant som blev toppengott så det blir 50-50 av dessa nästa gång för jag kommer göra detta många gånger. (Varianten: Blandade ihop strimlad kokt skinka, riven ost och champinjoner. kryddade lite med chili explosion, skedade över ett par matskedar Arrabiata tomatsås. Stängde och gräddade. Tror jag provar med lite dijon nästa gång)
Tack för ett toppenrecept!!
MVH Glitterfia |
| Skrivet av Glitterfia. 22:a jan 2012, 19:29 |
Piroger med köttfärsfyllning
 |
Hej! Nu har även jag gjort pirogerna och det tog mig tillbaka till 70-talet när mamma köpte dom i hötorgshallen, supergoda. Även mina tjejer tyckte de var jättegoda. Jag gjorde på 500 g köttfärs men nästa gång måste jag göra mer fyllning dubbelt tror jag, och sen hottade jag upp fyllningen med lite sambal oelek. tack för ett jättebra recept, en klar femma.
Barbro |
| Skrivet av barbronelson. 20:e jan 2012, 12:55 |
Piroger med köttfärsfyllning
 |
Haha..piroger ska det det självklart stå... ;-) |
| Skrivet av CelebrateLife. 13:e jan 2012, 14:44 |
Piroger med köttfärsfyllning
 |
Dessa prigoer är perfekta för oss som behöver bra mat att ta upp och snabbt tillaga och äta under renoveringen hemma. Funkar också kalla att ta med på t ex picknick med barnen :-)
Pirogerna håller hög klass smakmässigt, och vi tycker att dom är JÄTTEGODA!!!
Jag använde dinkelmjöl fullkorn istället för vetemjöl. Strödde över lite ost innan jag vek och gafflade samman pirogerna. Tack för receptet..gott gott!!!! Ska rekommendra dessa till mina vänner som är småbarnsföräldrar! Hemlagat smakar bäst ;-) |
| Skrivet av CelebrateLife. 13:e jan 2012, 14:33 |
|
|
|
|
|