Användarnamn: Lösenord:

Pizzasnurror

För 16 st

Pizzasnurrorna är utmärkta att ha på lut i frysen. Det blir då enkelt att plocka ner något gått i matsäcken när det är dags för utfärd.


Pizzasnurror
Betyg: 05
0 0
0 röster Visningar: 3008 Sparat: 30

Gör så här

Värm vatten och matolja till fingervarmt, 37 grader. Smula jästen i en bunke. Rör ut jästen med lite av degspadet.

Tillsätt resten av degspadet, saltet och det mesta av mjölet. Spara lite till utbakningen. Arbeta degen smidig. Låt den jäsa övertäckt ca 30 minuter på en rumsvarm och dragfri plats.

Ta upp degen på ett mjölat bord. Kavla ut den till en rektangulär platta.

Strimla den rökta skinkan. Bred chilisåsen på degen. Fördela skinka och ost över. Krydda med lite oregano.

Rulla ihop degen till en rulle. Skär den i 16 bitar. Lägg egbitarna med snittytan uppåt på en bakpappersklädd plåt. Låt dem jäsa ca 30 minuter. Sätt ugnen på 225 grader.

Grädda snurrorna mitt i ugnen ca 8 minuter. Låt dem sedan svalna på galler.

Ingredienser (för måttangivelser vänligen logga in)

Vatten, Matolja, Jäst, Salt, Vetemjöl, Rökt skinka, Chilisås, Lagrad ost, Oregano

Skrivet för över 2 månader sedan
Skrivet av Spara receptet Tipsa en vän Anmäl
Queenie Queenie
Recept: 5560 st
Blev medlem: 26:e okt 2007
Kvinna 46 år Foruminlägg: 1746 st Senast inloggad: 13:e feb 2012
Borås Kokboken: 2091 st Skriv i gästboken
Andra recept
Kommentarer (0) Skriv en kommentar
Ladda upp en bild till detta recept

Källa

Du måste ange källa om du laddar upp en bild.

Kommentar


Betyg
           
Annons: